Alobal a jeho široké využití v kuchyni. Usnadněte si práci díky několika fíglům

Fotografie: Freepik

Pro mnohé hospodyňky je alobal téměř nepostradatelnou součástí kuchyňských zásob. Nejčastěji se užívá k přikrytí pečených pokrmů, nebo k balení nejrůznějších potravin. Lze ho však upotřebit i praktičtějšími způsoby. Inspirujte se.

Ideální pro vaření v páře

Nemusíte věšet hlavu, pokud nevlastníte parní hrnec. Dietní pokrmy bez velkého množství tuku připravíte snadno i s pomocí hliníkové fólie. Vytvořte si z ní tři stejně velké koule a ty položte do hlubší pánve. Poté nalijte do nádoby trochu vody, na kuličky z alobalu položte talíř a na něm napařujte vybrané suroviny. Nezapomeňte ovšem na přikrytí poklicí, aby mohla pára efektivně cirkulovat.

Fotografie: Freepik

Na čištění připálenin z hrnců a pečení koláčů

Zapomněli jste při posledním nákupu pořídit klasickou drátěnku a nevíte, jak odstranit připáleniny ze dna hrnce? Skvěle poslouží právě alobal. Z něj si vytvořte větší kuličku a tou drhněte nečistoty do té doby, než se uvolní. Kromě jiného se bude hodit hliníková fólie i na pečení koláčů. Když ji položíte na okraje sladkého pečiva, nepřipálí se vám.

Fotografie: Freepik

Jako ochrana nápojů před hmyzem i improvizovaný trychtýř

Zejména v letních měsících můžete bojovat s obtěžujícím hmyzem, který láká vaše sladká limonáda. Poletujícím vosám a včelám předejdete tak, že sklenici překryjete kouskem alobalu.

Doprostřed pak jednoduše uděláte otvor a pomocí brčka pijete. Někdy se také může stát, že někde založíte trychtýř. S hliníkovou fólií ovšem skvěle zaimprovizujete. Ze silnějšího plátu vytvoříte jakýsi kornoutek a přes něj přelijete vše, co potřebujete.

Fotografie: Freepik

Další praktické využití alobalu

Máte problém s tupými nůžkami na papír a po ruce nemáte zrovna brousek? Pokud najdete ve své domácnosti alobal, máte vše vyřešené. Stačí silnější plát hliníkové fólie několikrát prostříhat a vaše nůžky budou mít ostří jako nové. Obdobně naostříte i tupé struhadlo.

Z hliníkové fólie vytvoříte kuličku a tou několikrát přetřete strouhací plochu. Radost budou mít i dámy. Těm alobal výborně poslouží jako improvizace a náhrada pěnových natáček. Ostatně s oblibou jej používají i kadeřníci při melírování vlasů.

Rovněž jej mohou ženy upotřebit při odlakování nehtů. V odlakovači namočený vatový tampon přiloží na nehet, překryjí důkladně hliníkovou fólií a nechají působit. Během několika vteřin nebude po laku ani památky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]