Sběratel v aukci prodal vzácné knihy za více než 130 milionů Kč. Nejdražší bylo 1. vydání Frankensteina

Fotografie: AhmedAlElg / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Za svůj život nashromáždil ve své knihovně přes 15 000 vzácných knih. Část knihovny nyní putovala do aukce a překonala všechny dosavadní rekordy.

Dne 28. června se v americkém Dallasu konala aukce vzácných knih pocházejících z pozůstalosti jediného sběratele. William Strutz začal svoji dechberoucí knihovnu budovat už koncem 50. let v Bismarcku v Severní Dakotě, když studoval právnickou fakultu. Za celý život v ní nashromáždil přes 15 000 knih, z nichž mnohé jsou velmi cenné. Neuvěříte, za kolik se prodalo první vydání knihy Frankenstein.

Knihovnu začal budovat už za studií

Jedna z největších aukčních síní na světě, HeritageAuctions, připravila první část aukce knih Williama Strutze, ve které se dražilo celkem 256 knih. Dohromady se knihy vydražily za neuvěřitelných 130 milionů korun. Většina výtisků překonala původní aukční odhady. Tou nejvzácnější knihou bylo jednoznačně první vydání Frankensteina od britské spisovatelky Mary Shelleyové z roku 1818.

Na světě se dochovaly pouhé tři výtisky prvního vydání a dva z nich jsou ve sbírkách Newyorské veřejné knihovny. Strutz knihu zakoupil v roce 1975 a není se co divit, že v aukci se o ni strhla skutečná bitva. Vyvolávací cena byla 7 milionů korun, ta konečná se však vyšplhala až na téměř 20 milionů korun. Kniha Velký Gatsby od F. Scotta Fitzgeralda pak vynesla téměř deset milionů korun a stala se tak nejcennější kopií na světě.

Za tyto gramofonové desky vám sběratelé ochotně zaplatí desítky tisíc korun. Vlastní je spousta lidí

Tolkienův Hobit se prodal za 7 milionů

Za zmínku stojí také první vydání knihy Hobit od J. R. R. Tolkiena, jež se vydražilo za téměř 7 milionů korun a stalo se tak rovněž nejdražším výtiskem na světě. „Tato aukce byla poctou vášni mého otce a těšíme se na spolupráci s Heritage, protože budeme pokračovat ve vyprávění tátova příběhu prostřednictvím knih, které sbíral a miloval,“ cituje NYPost slova Strutzova syna Colina.

Nejstarší knihou v této části aukce pak byla 380 let stará polemika v próze Johna Miltona, Areopagitica. A to zdaleka není všechno. Sběratelé se mohou těšit na další soubor vzácných knih, jež půjdou ještě do dražby. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, které staré knihy rozhodně nevyhazovat. Za první vydání platí nadšení sběratelé i miliony korun.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*