Tyto staré knihy rozhodně nevyhazujte. Za první vydání platí nadšení sběratelé i miliony Kč

Fotografie: Riley / Creative Commons / Attribution 2.0

Některé staré knihy se mohou ukázat jako velmi cenné. Rozhodně se jich nezbavujte bez rozmyslu. Podívejte se, na co se zaměřit při oceňování knihy.

Než se rozhodnete odnést staré knihy do sběru nebo je poslat dál, měli byste si ověřit, zda se nezbavujete cenného pokladu. Za některé knihy jsou totiž sběratelé ochotni zaplatit i statisíce. Podívejte se, které žánry a konkrétní knihy byste měli opatrovat a případně je nabídnout k prodeji do antikvariátu nebo aukce.

Cenné jsou knihy ilustrované známými umělci

Podle serveru UmímePoradit patří k cenným knihám zejména ty, jež vyšly v nízkém nákladu nebo se jedná o první vydání a jsou v původní vazbě. O ceně také rozhoduje stav knihy. Ta dobře zachovalá se pochopitelně prodá za mnohem více než salátové vydání. Ceněná jsou také kompletní díla od jednoho známého autora.

K cenným knihám patří například díla vydaná před rokem 1990 ilustrovaná známými umělci. K těm patří Kamil Lhoták, Václav Špála, Miroslav Tichý, bratři Čapkové, Vítězslav Nezval, Zdeněk Burian, Josef Lada či Alfons Mucha. Jak uvádí Aukro, vzácné jsou také knihy, jejichž obálky vytvořili výtvarníci z období meziválečné avantgardy – Toyen, Jindřich Štyrský nebo Karel Teige.

V oběhu kolují dvousetkorunové bankovky, za které lidé mohou získat až 400 000 Kč

I za novodobá díla můžete dostat slušný peníz

Mezi oblíbené patří také určité žánry. Ceněné tak jsou všechny dobrodružné knihy vydané před rokem 1948. Máte-li v knihovně staré mayovky nebo verneovky, určitě se jich jen tak nezbavujte. Sběratelé se rovněž zajímají o nejrůznější staré odborné publikace s ilustracemi, avantgardní časopisy, umělecké časopisy z počátku 20. století, knihy o architektuře do roku 1935 nebo staré místopisné publikace.

knihy
Fotografie: Freepik

Nejvzácnější českou knihou je pak Kodex vyšehradský, jehož hodnota se odhaduje na miliardu korun. Příkladem opravdu hodnotné knihy je i první vydání monografie „Emílie ke mně přichází ve snu“ z roku 1933 od českého surrealisty Jindřicha Štyrského. Kniha vyšla v nákladu 69 kusů a vydražila se za 1,6 milionu korun. Ze zahraničních titulů je pak velmi ceněný i novodobý Harry Potter a Kámen mudrců. Za první vydání z roku 1997 jsou ochotni sběratelé zaplatit přes 2 miliony korun.

Mezi ceněná první vydání patří také trilogie Pán prstenů, Hobit, Karlík a továrna na čokoládu, Alenka v říši divů nebo Medvídek Pú. Odhady cen starých knih se mohou lišit. V případě, že objevíte ve své knihovně vzácnost, určitě se obraťte na více odborníků, ať ji neprodáte pod cenou. Na SvětěKreativity se můžete podívat, jaké další staré věci mohou mít nevídanou hodnotu. Ještě na nich můžete vydělat.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*