Všem je asi jasné, že nejvíce bakterií se nachází právě na záchodě a v toaletě. A vy můžete udělat něco pro to, aby se nešířily dál.
Dá se říct, že toalety jsou takové bakteriální bomby. V jednom gramu výkalů je totiž více než 10 milionů virů, 1 milion bakterií, 1 000 parazitických cyst a 100 parazitických vajíček. A tyto bakterie mohou přežít více než několik týdnů. Důvodem je vlhké prostředí na toaletě a v koupelně.
Z toalety vyjde více než milion bakterií
Při každém spláchnutí vyjde ze záchodu opravdu velké množství bakterií a virů. A pokud nedáte víko dolů, nezůstanou jen na vaší toaletě. Ta totiž vyvrhne miliony bakterií, které mohou skončit třeba na vašem zubním kartáčku. Ve vzduchu totiž dokážou přežít více než 6 hodin.
Mohou být přenášeny po celé koupelně
Ani si asi nedokážete představit, kam všude se bakterie dostanou. Zubním kartáčkem to totiž nekončí, mohou skončit na koberci, vaně, na ručnících, na deodorantech, zkrátka úplně všude, kam se podíváte. Určitou výhodu mají lidé, kteří nemají spojenou koupelnu se záchodem, tam riziko rozšíření bakterií není tak vysoké.
Efekt kýchání
Bakterie uvnitř záchodové mísy mohou být přenášeny do opravdu velké vzdálenosti. Říká se tomu tzv. „efekt kýchání“. To je to, co se stane, když spláchnete toaletu a nedáte víko dolů. A ještě jedna věc. Nezapomínejte na pravidelné umývání rukou po použití toalety. Pro správné umytí byste si ruce měli mýt alespoň 20 sekund.
Mnoho lidí používá dezinfekci na ruce, když jdou ven nebo po tom, co přijdou z obchodu, ale na umývání rukou po použití toalety zapomínají. Dezinfekční prostředek lze použít po tom, co si ruce umyjete, ale vodu opravdu nenahradí. Myslete na to, je to základ.
Zdroj: Today