Proč si zkušení pejskaři nenechávají olizovat obličej: Vědí totiž, co jim hrozí za vážné komplikace

Fotografie: iStock

Veterinář upozorňuje veřejnost, aby si nikdo nenechával od svého psa olizovat obličej. Má to dokonce více než jen 1 důvod.

Každý, kdo má doma psa, moc dobře ví, že nejvíce miluje olizovat svému pánovi obličej. Ono ani nejde se za to na ně zlobit, protože tím vám prokazují svoji lásku. Někdo si to od nich nenechá líbit, ale více lidí si od nich klidně nechá olízat celý obličej. Nedělejte to. Pokud se to totiž děje každý den, zaděláváte si na velké zdravotní potíže.

Proč psi vlastně olizují

Nejprve je třeba si říct, proč vám váš pes tak rád olizuje obličej. Ono těch důvodů ale může být několik. K těm nejčastějším patří:

  • Pes používá olizování jako svoji formu komunikace.
  • Pes miluje chuť a vůni svého milovaného majitele.
  • Pokud se pes nudí a chce, abyste si ho všímali, dělá to jen proto, aby zvýšil vaši pozornost.

Ano, dá se říct, že je to velmi roztomilé, ale když si přečtete, jaké zdravotní problémy z toho můžete mít, příště si asi rozmyslíte, jestli ho necháte.

Bakterie E-coli

Je možné, že jste o této bakterii už slyšeli – a v psí tlamě jí je tedy požehnaně. Tato bakterie může způsobit žaludeční křeče, vysokou horečku nebo také zvracení. A pokud o tyto problémy opravdu nestojíte, nikdy si nenechte od psa olizovat obličej.

Fotografie: Pexels

MRSA

Tato bakterie není nebezpečná pro psy, jim vlastně nic neudělá. Ale mohou být jejími přenašeči a vy se můžete nakazit jediným olíznutím. A to teď není řeč jen o obličeji, celkově byste se neměli nechat olizovat. Může to být nepříjemná záležitost, protože se můžete nakazit zlatým stafylokokem, kvůli kterému vám potom nebude zabírat penicilin.

Kožní onemocnění

A na závěr byste měli vědět o této ošklivé plísňové infekci, která se může dostat úplně kamkoliv po těle. Je to ve skutečnosti infekce, již psi přenášejí úplně nejčastěji. Stačí jedno olíznutí od psa, který má v tlamě plísňové onemocnění, a je tu velká šance, že ho od něj chytnete i vy. Infekce sice není smrtelná, ale rozhodně je velmi nepříjemná.

Nenechte se zmýlit tím, co se říká

Sice se můžete setkat s názorem, že pes má tlamu čistější než člověk ústa, ale podle veterinářů je to naprostý nesmysl. Už jen když si vzpomenete, kolikrát váš pes olizoval něco špinavého. Nikdy nedovolte, aby se psí jazyk dostal do kontaktu s vaším vlastním jazykem, a rozhodně si od něj nenechávejte olizovat rány. Říká se, že to dokáže ránu uklidnit, ale není to pravda.

Zdroj: The Sun

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*