Pokud si pravidelně odstraňujete z uší maz, věnujte pozornost také jeho barvě, může totiž hodně prozradit o vašem zdravotním stavu. Barva i konzistence ušního mazu jsou totiž dány produkcí různorodých látek.
Charakteristické vlastnosti ušního mazu zahrnují především jeho barvu, lepkavost a hustotu. Jeho hlavním úkolem je zabránit nežádoucím látkám nebo organismům (bakteriím), aby se dostaly do prostoru vnějšího a posléze i vnitřního zvukovodu. Tato mazlavá tekutina tedy slouží především k tomu, aby zůstaly orgány ucha chráněné před vnějšími vlivy a zdravé. Pokud se do prostoru vnějšího ucha dostanou nečistoty, či infekce, mohou se tyto projevit změnou barvy a konzistence mazu. Jak tedy poznáte, zda je všechno v pořádku?
Barva ušního mazu jako indikace problému
Ušní maz může mít několik specifických podob. Níže jsou popsány ty nejčastější včetně jejich působení na lidské tělo.
Žlutý, lepkavý a vlhký maz
Pokud je ušní maz sytě žlutý a lepkavě vlhký, jedná se o jeho zdravou barvu a konzistenci. V takovéto podobě pomáhá maz chránit a zároveň zvlhčovat zvukovod a udržovat ucho zdravé.
Šedý a málo lepkavý maz
Zdravý ušní maz může být také šedý až bílý – tento se objevuje většinou po koupání a je známkou pročišťování ucha. Je-li však tento šedý maz suchý a jemný, může být indikátorem počínajícího zánětu a je dobré se poradit s lékařem.
Světle žlutý maz
Světle žlutý maz se nejčastěji vyskytuje u dětí, jejichž uši mají tendenci produkovat větší objem k ochraně uší. Barva je se zvyšujícím se věkem sytější.
Tmavší žlutý až hnědý lepkavý maz
Hustší žlutý až hnědý maz vzniká obvykle v důsledku zvýšeného pocení, například při sportovních aktivitách. Není-li doprovázen svěděním nebo jinými obtížemi, jedná se rovněž o zdravý ušní maz.
Tmavý a velmi hustý maz
Nadměrný stres nebo pocení mohou vést ke zvýšené produkci ušního mazu a jeho následnému hromadění. To může nakonec způsobit až ucpání zvukovodu a snížit sluchové schopnosti. Nabývá-li ušní maz na objemu a je stále tmavší, je nutné uši pravidelně čistit, aby nedocházelo k jejich ucpávání. Zároveň je dobré se orientovat také na spouštěče zvýšené tvorby mazu, tedy a na stresové situace, a předcházet jim.
Bílý, suchý až šupinatý maz
Dojde-li v uchu k odlupování šupinek bílé barvy, jedná se zpravidla o odumírající kůži. Tento typ mazu může být indikací dermatologických problémů ve zvukovodu, ale také rozvíjející se alergie.
Tmavě hnědý až černý maz
Do černa se ušní maz zbarvuje, pokud je v uchu dlouho (na vzduchu oxiduje a mění barvu). Toto zbarvení ušní maz nabývá rovněž při jeho hromadění a sporadickém čistění.
Tekutý maz
Světlý tekutý maz může být pouze důsledkem čistění nebo ulpělé vody v uchu. Pokud však obsahuje his nebo krev, velmi pravděpodobně se jedná o symptom prasklého ušního bubínku a je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Ušní maz s krví
Pokud se na mazu objevují stopy krve, obvykle je jejich příčinou poranění vnějšího zvukovodu při čištění nebo jiné činnosti. Vyskytuje-li se krev v mazu pravidelně, může ovšem indikovat také závažnější nádorové onemocnění.
Zdroj: MedicalNewsToday