Když barva menstruace hovoří: „Naučte se rozpoznávat její odstíny a významy!“ apelují gynekologové na každou ženu

Menstruace je přirozenou součástí plodného života každé ženy. Určitě se oplatí naučit se rozpoznávat jednotlivé barevné odlišnosti menstruační krve.

Z barvy menstruační krve lze odvodit informace o zdraví. Je proto vhodné, když se žena na toto soustředí, aby nepromeškala okamžik, kdy je třeba se obrátit na lékaře. Někdy je lepší jedna zbytečná návštěva odborníka než podcenit příznaky gynekologických potíží a nechat je zajít příliš daleko. Menstruace je přitom takovým vodítkem, které signalizuje stav a zdraví ženských pohlavních orgánů.

Co prozrazuje růžová krev

Na počátku a na konci menstruace se zpravidla objevuje růžová krev. Bývá naředěná větším množstvím cervikálního hlenu. Jedná se o běžný stav, který nemusí žádnou ženu znepokojovat. Problém by nastal, kdyby se růžová krev objevovala po celou dobu menstruace. To pak značí nízkou hladinu ženského hormonu estrogenu, případně podvýživu či anémii. Proto se růžová krev objevuje u žen trpících anorexií, u sportovkyň. Signalizuje ale také předčasný nástup menopauzy.

Co říká šedá krev

Je-li v těle vaginální infekce, krev se zbarví do šedé barvy. Většinou se k ní později přidruží další potíže, jako je bolest v podbřišku, horečka, silný a páchnoucí výtok a poměrně silné svědění. Šedá krev ale bývá i při mimoděložním těhotenství nebo při potratu. Tyto problémy dovedou ženy většinou do ordinace ženského lékaře.

Co byste měli vědět o hnědé až černé krvi

Objevuje se zpravidla na začátku a na konci menstruace. Její tmavá barva prozrazuje, že se jedná o starou krev. Signalizuje to, že krev odtéká pomalu či krvácení je slabé. Na vině bývají i stažené a napjaté svaly pánevního dna, což zbrzďuje pohyb krve směrem ven z těla.

Fotografie: Pixabay

Proč je třeba s oranžovou menstruační krví jít k lékaři

Na vložce se může objevit i oranžové zabarvení menstruační krve. Ukazuje většinou na bakteriální infekci v důsledku pohlavní nemoci – syfilis, kapavka, chlamydie apod. Ale pozor, ne vždy tomu tak bývá. Většinou se současně s touto barvou krve objeví i další potíže, jako je bolest, zápach, svědění, pálení. Je-li krev lehce oranžová bez dalších problémů, bývá jen naředěná hlenem.

Co říká jasně červená krev

Když menstruace právě začíná, projevuje se jasně červenou krví. Nedoprovází ji žádné jiné příznaky. Objeví-li se ale současně i silné krvácení, velká bolest a těžký průběh menstruace, ukazuje to na možné polypy či děložní myomy nebo fibroidy. Vždy je proto lepší se poradit s lékařem.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*