Projevy, které mohou ukazovat na příliš hustou krev v těle. Jejich podceňování může mít fatální následky

Fotografie: Freepik

Hustá krev může být opravdovým problémem a proč vlastně? Je totiž životodárnou tělesnou tekutinou, která transportuje kyslík do celého těla. Pakliže není dostatečně zředěna, může docházet k mnoha zdravotním neduhům. Nejčastěji tak dochází k vzniku křečových žil, krevních sraženin a vysokému krevnímu tlaku.

Jaké příznaky mohou značit zvýšenou hustotu krve?

Bolestivé nebo oteklé nohy

Krevní sraženiny se obvykle hromadí v dolních končetinách. Proto pokud trpíte častými bolestmi a otoky, buďte obezřetní a raději navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Fotografie: iStock

Zimomřivost

Hustá krev se také hůře transportuje do menších kapilár v periferii. Proto můžete bojovat častěji než obvykle se studenýma rukama a nohama. Zpozorněte však v případě, že se určité části prokrvují a některé nikoliv.

Abnormální únava a vyčerpanost

Jedním z častých znaků příliš zhuštěné krve bývá značná ospalost. Kardiovaskulární systém totiž pracuje s větší zátěží.

Nepravidelné dýchání

Tvorba krevních sraženin v husté krvi může způsobit i zhoršené dýchání a dušnost. I tento příznak je nebezpečný, proto raději navštivte doktora.

Fotografie: Freepik

Bolesti na hrudi a při pohybu

Pociťujete snad svíravý pocit na hrudníku? Ihned se objednejte u ošetřujícího lékaře, nebo v případě akutních potíží přivolejte záchrannou službu. Může jít opět o vznik krevní sraženiny. To samé platí i při bolestech při kýchání a pohybu (např. ohýbání).

Kašel

Náhlý kašel bez zjevné příčiny může být projevem husté krve.

Křeče

Nepříjemné svírání svalů kdekoliv na těle může způsobovat nejen nedostatek minerálů, ale i příliš hustá krev.

Další příznaky, které značí hustou krev

Mezi jiné projevy zhuštěné krve můžeme zařadit i závratě, arytmie, nebo třeba horečky. Vždy je nutné při potížích podstoupit vyšetření u lékaře. Ten vaši krev po odběru zpravidla podrobí důkladným testům. Zejména pak na srážlivost.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]