Barvení vajíček přírodní cestou je ekologické a zároveň zajímavé

Barvení vajíček je velikonoční tradicí. Pokud letos nechcete použít klasické barvy, ale chcete jít přírodní cestou, poradíme vám. Ne vždy jsou to jenom kupované barvy, které se dají využít. Když půjdete směrem domácích metod, je takové barvení nejenom ekologické, ale také vás potěší to, jak originální vzory mohou vzniknout.

Co budete potřebovat?

Aby se vám barevní vajíček povedlo, postupujte podle našeho návodu krok za krokem. Jako první vám ukážeme, co budete potřebovat. Jedná se o toto:

  • 10 bílých syrových vajíček
  • 80 g ibiškového čaje
  • 1,5 litru vody
  • 1 lžíci octa
  • 1 lžíci oleje

Nachystejte si čaj

Jako první bude třeba nachystat si ibiškový čaj. To je velmi jednoduchý postup, jelikož požadované množství vody nalijete do hrnce, a když se voda začne vařit, tak k ní přidáte ibišek. Dále přidáte také ocet, a teplo ze sporáku stáhnete tak, aby se teplota bodu varu jenom blížila.

Přidejte vajíčka

Nechte asi 5 minut louhovat a potom je ta chvíle, kdy do hrnce, kde je voda, čaj a ocet přidáte také vaše syrová vajíčka, která by měla být čistá a odmaštěná.

Ponořte je do vody, opět zvedněte teplotu a vajíčka vařte po dobu asi 7 až 10 minut, podle toho jaké konzistence má být žloutek. Tím, že se vaří v čaji, tedy barevné vodě, se stane to co požadujete.

Vajíčka vyndejte

Když jsou vejce uvařené, tak je vyndejte a každý kus dejte na kousek potravinové folie. Na každé vajíčko potom dejte asi lžíci samotného ibiškového čaje z hrnce.

Následně vezměte folii a vajíčko do ní, spolu s trochou namočeného ibišku, důkladně zabalte. Takto nechce vajíčka odpočívat a také při pokojové teplotě chladnout.

A je hotovo

Potom můžete potravinovou folii opatrně sundat a lehce odstranit zbytky ibišku, který tu společně s vajíčkem byl.

Své vejce si následně můžete prohlédnout. Jistě vás zaujme, jak zajímavý vzor se na něm nachází. Přitom barvení vajíček nebylo nijak složité.

Na závěr už jenom vezměte trochu oleje, namočte do něho papírovou utěrku a následně jí potřete každé z nabarvených vajec.

Tímto postupem s olejem podpoříte jejich vzhled, jelikož dojde k tomu, že se vajíčka začnou dokonale lesknout a budou ještě krásnější.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]