Barvy ve světě zeleniny aneb Neobyčejné účinky obyčejné papriky

Najdete ji v supermarketech, někteří je pěstují na zahrádkách. Papriku určitě všichni dobře známe. Dostala se k nám až z Ameriky a stala se základem mnoha jídel, i těch národních, a to například v Maďarsku. Dnes se využívá syrová, vařená, pečená, ale také jako koření.

Záleží na barvě?

Možná si říkáte, jak se od sebe liší svými účinky žlutá, zelená, červená paprika. I když barva svoji roli hraje také, v podstatě obsahují totéž: vitamíny skupiny B, C, minerály jako vápník, draslík, železo. Obsahují také vlákninu, která podporuje správné trávení. Celkově dokáží zregenerovat organismus a podpoří imunitu při nachlazení. Papriku ocení také sportovci, kteří uvítají její šťavnatost a lehkost. Navíc dokáží pomoci při hubnutí.

Co spočívá v barvách

Červená

Červené papriky jsou nejspíše nejrozšířenější. Tím, že jsou červené, podporují trávení – toto však souvisí s teorií barev a psychikou. Co se zdravotních účinků týče, tak červené papriky obsahují velké množství betakarotenu. Navíc obsahují více zinku, než ostatní barevné papriky, a tím působí příznivě na vlasy, nehty a svaly. Výše zmíněná ochrana organismu je schopností především červených paprik, které obsahují vysoký podíl vitamínu C – větší, než mají například pomeranče.

Zelená

Zelené papriky na rozdíl od ostatních obsahují velké množství kyseliny listové. Proto by je měly jíst hlavně nastávající maminky, které tak podpoří rozvoj nervové soustavy u plodu v děloze. Zelená barva dokáže zklidnit mysl a zlepšit náladu.

Žlutá

Mezi žluté papriky se řadí také ty, které mají nádech spíše do oranžova. Účinky se tak neliší, jako od červené. Samotné žluté však obsahují hlavně lutein důležitý pro náš zrak. Zabraňuje riziku šedého zákalu.

Chilli papričky

Mnoho lidí zařazuje chilli papričky mezi obyčejné papriky. Nedá se říci, že by to byla stejná skupina zeleniny, chilli papričky mají totiž samy o sobě několik druhů. Od jalapeño až po habanero – nejostřejší papričce. Chilli papričky dokáží také více zázraků, než výše zmíněné papriky. Chilli vám dokáže zrychlit organismus, spálit zárodky rakoviny, zlepšují náladu.

Obrázek: pixabay

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]