Čas od času trápí bolest nohou snad každého z nás. Pokud se však objevuje bez varování a bez známé příčiny, mohla by signalizovat nemoc.
Tento zdravotní problém může mít mnoho podob – křeče, vystřelování bolesti z lýtek nebo kyčlí, pocit těžkých chodidel, pobolívání kolen apod. Občasný výskyt těchto obtíží nevadí, ale jsou-li problémy akutní a trvalé, rozhodně nejde o něco, co by bylo možné jen tak přehlížet. Taková bolest nohou totiž může ukazovat na opravdu závažnou chorobu, říká lékařka Debra Sullivan.
Z jakých důvodů nás bolí nohy
Těchto příčin může být celá řada. Mezi ty nejtypičtější se řadí oslabený krevní oběh, bolesti svalů, bolest po cvičení, ale i angina pectoris, což je velmi závažné onemocnění srdce. A jak od sebe jednotlivé typy bolesti rozeznat? Naučte se rozlišovat druhy příznaků a snažte se je přiřadit do té správné skupiny. I malá drobnost vám totiž může doslova zachránit život, pokud si jí všimnete včas.
Oslabený krevní oběh a bolest
Většinou se tento problém projevuje s tím, jak stárneme. Je zcela přirozené, že srdce už tempu těla nestačí. A pokud nejsou tkáně dostatečně zásobeny kyslíkem, pak mohou svaly v nohou nepříjemně bolet. Leckdy pomůže vhodné cvičení, které končetiny prokrví. Pokud to však nepomáhá, neváhejte kontaktovat svého lékaře. Ten může předepsat vhodné léky, případně vám doporučí tu správnou fyzioterapii.
Bolesti svalů a bolest po cvičení
Jestliže jste dali svým lýtkovým svalům pořádně zabrat (ovšem tento problém se může týkat jakékoli svalové skupiny), nejspíše se vám v následujících dnech odmění nepříjemnou bolestí. Ta se může projevit třeba i po náročném horském výšlapu nebo „jen“ při dlouhé procházce po městě. Tvrdý povrch totiž nedokáže krok řádně odpružit a dostavuje se bolest. Mohou vám proti tomu pomoci například boty s paměťovou pěnou.
Běžné bolesti svalů, kterým takováto námaha nepředchází, pak mohou signalizovat nedostatek některých vitamínů a minerálů. Nejčastěji jde o hořčík, ovšem ve hře může být i vápník nebo draslík. Musíte je tedy doplnit z vhodných zdrojů, na což běžný jídelníček často nestačí. Pořiďte si tedy vhodné doplňky stravy a dva nebo tři týdny počkejte. Pokud se bolesti nezlepší, vyhledejte profesionální pomoc.
Angina pectoris jako nejzávažnější důvod
Pokud nemají svaly dostatek kyslíku, pak mohou bolet. A primární příčinou může být docela dobře i vaše srdce, které trpí závažnou anginou pectoris. Bolest se v takovém případě objevuje i během odpočinku a často se k ní připojují i další obtíže, jako je například:
- dušnost,
- nevolnost,
- rychlý nebo nepravidelný srdeční tep,
- úzkost,
- bledá kůže apod.
Často bývá přítomna i bolest lokalizovaná v oblasti hrudníku nebo také přímo pod hrudní kostí. Tady však obvykle nezůstává, většinou se šíří také do ramene, paže, čelisti, krku, zad apod. Ale nemusí jít jen o klasickou bolest, pacienti tento stav leckdy popisují i jako svírání, tlak či bodání. Zároveň se může v některých případech objevit nadměrné pocení, pocit chladu apod. Pokud tedy u sebe něco takového zpozorujete, pak s návštěvou lékaře určitě neváhejte.
Jak se léčí angina pectoris
Návštěvy odborníka se nemusíte obávat. Nejspíše vám předepíše léky obsahují nitroglycerin, který způsobuje žádoucí a velmi rychlou dilataci (roztažení) koronárních tepen. Což samozřejmě vede k lepšímu a většímu průtoku krve a s ní také kyslíku do srdce. Postup užívání není složitý. Jedna nitroglycerinová tableta se umístí pod jazyk a jakmile se rozpustí, dokáže zastavit záchvat anginy pectoris během několika sekund. Za pár okamžiků budete opět jako rybička.
Zdroj: Healthline