Bydlení ve stylu Provence

Provensálský styl je charakteristický tím, že představuje útulnost a odpočinek. Navozuje francouzskou venkovskou atmosféru, kde tento styl vznikl. Dominují zde přírodní prvky a jemné barvy, rustikální vzory i starožitný nábytek. Barvy pro tento styl jsou: modrá, žlutá, levandulová a barvy květin, olivově zelená, nebo slonová kost a především bílá.

Podlahy pro Provensálský styl

Pro tento styl jsou typické podlahy z tvrdého dřeva, terakotových dlaždic, mramor, žula a starožitně vyhlížející obklady. Vzhled mnoho let používaného nábytku a provensálského stylu dnes dokáže udělat i šikovnější kutil. Postačí starší komoda, kterou naleznete třeba na půdě, nebo ve vaší garáži. Také staré rámy obrazů a zrcadel či hodiny. Imitace starého nábytku a věcí se nazývá patina. Ta má za úkol navodit starodávný vzhled nábytku našich prababiček. Provensálský styl si mnoho lidí pořizuje hlavně na chalupách, ale je možné ho vytvořit také v běžném panelovém bytě. Představuje tak selský venkovský styl kořeněný dávkou romantiky. Do nábytku patří rustikální toaletní stolky, křesílka i komody.

Doplňky pro venkovský styl

Mezi doplňky patří proutěné, hliněné a dřevěné nádoby. Stejně tak i plechové dózy a květináče. Nechybí ani ozdoby nad dveřmi, rozvěšená cibule, česnek, bylinky. Vůně bylinek pomáhá připomenout pohostinnou Provence. Zapomenout nesmíme ani na jemnou tkaninu. Polštářky zdobící lenošky a pohovky, jemné ubrusy i prostírání. V ložnicích převládají prošívané deky. Ze vzorů to jsou květinové, kostkované a pruhované přehozy, ale také ložní prádlo s krajkami. Celý interiér lahodí oku, působí útulně a je jemný, provoněný bylinkami. Kuchyň zdobí rozvěšené plátěné pytlíky s výšivkami na bylinky, sušené houby a koření. Typický je i otevřený prostor v podobě dřevěných polic na nádobí, které tak zůstávají lidskému zraku neskryté. Proutěné koše na uskladnění zeleniny a truhlice na prádlo. Tradice tohoto nevtíravého stylu spadá až do roku 1800. Vybavit si bydlení v tomto stylu, není zase tak složité a vyžaduje pouze trochu té kreativity. V jednoduchosti spočívá krása a mnohdy si vystačíte i s tím, co najdete na půdě nebo kůlně. K vytvoření útulného prostředí, není zapotřebí značné investice.

Fotografie: Provence print, Anduze pot, and oddments Author: Kotomi_ licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com