Od doby, kdy lidé začali připravovat chléb, došlo ke značnému rozvoji. Bylo vynalezeno velké množství koláčů, buchet, sušenek a dalších sladkých i slaných dobrot.
Každý způsob vaření je jedinečný, protože nese ozvěnu konkrétní kultury. Například ve státech východního bloku se od pradávna připravovaly slané i sladké buchty a různé pletýnky – tedy pečivo ve tvaru copů a drdolů. Jak přesně k tomuto způsobu přípravy pečiva došlo, není jasné. Jako inspirace pravděpodobně posloužil ženský drdol nebo cop. Jeho pletení není nijak zvlášť složité a lze jej využít i na vláčném těstě.
Bylinkové tyčinky („prsty“) na pánvi
V našem případě ale z těsta bez kynutí a zaplétání vykouzlíme pirožky (či spíše „prsty“). Budou se vám hodit jako pohoštění, chuťovka ke sledování televize, drobná svačinka s sebou na vycházky, treky nebo třeba na koupaliště. Poslouží i jako příloha k letním salátům. Jako zeleninová složka se může využít čerstvá zelená nať nebo bylinky – petržel, kopr, pažitka, koriandr nebo jakékoliv jiné čerstvé bylinky, které máte rádi. Nasekají se nadrobno a přidají se do těsta, aby mu dodaly chuť a vůni.
Ingredience:
- Kefír – 250 g;
- vejce – 1 ks;
- tvaroh – 100 g;
- cukr – 1 polévková lžíce;
- sůl – ½ lžičky;
- zelenina – 100 g;
- rostlinný olej – lžíce;
- prášek do pečiva – 10 g;
- mouka – 350 g.
Bez tohoto lahodného tvarohového zákusku si můj manžel ranní kávu nedokáže ani představit
Postup přípravy bylinkových pirožků
- Do misky s kefírem rozbijte vajíčko.
- Přidejte tvaroh, cukr, sůl a nasekané bylinky.
- Promíchejte do hladka.
- Vsypte mouku a prášek do pečiva a vypracujte hladké těsto.
- Těsto namažte rostlinným olejem a hněťte na pracovní ploše nebo na válu.
- Poté těsto rozválejte na čtvercovou placku o tloušťce 5 mm.
- Vrstvu rozdělte na 3 části, každou nakrájejte (rádlem, ostrým nožem nebo krájecím kolečkem) na obdélníky silné 2-3 cm.
- Na pánvi v rostlinném oleji opečte obdélníky těsta z obou stran dozlatova.
Napište komentář