V posledních letech se mnohem více začíná využívat přírodních zdrojů léčivých látek. A velký úspěch mají pro své vlastnosti čaje. Zjistěte, o jaké se jedná a u kterých si při jejich konzumaci naopak dát pozor.
K ochraně našeho imunitního systému mohou mimo jiné přispět také čaje. Mají mnoho antioxidačních vlastností a mohou snižovat riziko srdečních onemocnění nebo onemocnění pohybového aparátu. Příznivě působí také proti únavě, infekci nebo ve formě obkladu při boji s vnějším poraněním. Které čaje bychom měli konzumovat častěji a které naopak jen ojediněle?
Vsaďte na klasiku, budete překvapeni
Málokdo ví, že čaje, které se u nás doma běžně vyskytují a používají, mohou být našemu tělu velmi prospěšné. Důkazem toho je obyčejný černý čaj. Obsahuje látky, které naše tělo chrání před srdečními chorobami a cukrovkou. Jeho pravidelná konzumace posiluje imunitní systém. Podobně je na tom čaj zelený, který buňky našeho těla chrání před infekcí. Oba dva čaje obsahují velké množství kofeinu, je tedy doporučeno jejich konzumaci nepřehánět.
Velmi účinným čajem je také čaj heřmánkový. Heřmánek má prokazatelné relaxační účinky, mimo jiné ale vyniká také svými antibakteriálními vlastnostmi, pomáhá posilovat pohybový aparát a hraje důležitou roli při léčbě úzkosti. Hodí se také v případě, že chceme zmírnit bolest způsobenou menstruací. Oblíbeným a často konzumovaným čajem je čaj mátový. Posiluje imunitní systém a zmírňuje nevolnost, pomáhá při poruchách trávení a dalších problémech s gastrointestinálním traktem. Mezi další jeho pozitivní účinky se řadí zmírnění úzkosti a bolesti.
Neobvyklé květiny a zázraky z Asie
Na imunitní systém pozitivně působí také čaj připravený z Ibišku. Obsahuje velké množství silných antioxidantů, jako je například vitamín C. Jeho konzumace se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo těhotným ženám. Lékořicový čaj obsahuje velké množství antioxidantů a je oblíbený pro své protizánětlivé vlastnosti. K jeho konzumaci je ale potřeba přistupovat opatrně, nadměrná konzumace má negativní vliv na hladinu draslíku v těle.
Neobvyklým, ale účinným čajem je čaj připravený ze zázvoru nebo kurkumy. Zázvor se používá jako doplněk stravy při léčbě artritidy nebo nevolnosti. Vhodný je také v boji proti ledvinovým kamenům. Kurkuma se používá jako vhodný doplněk při léčbě se zánětem. Stejně jako zázvor je také doporučována k léčbě artritidy a poruchám trávení. Jedná se o velmi silné antioxidanty, jejich konzumaci je vhodné konzultovat s lékařem.
Zdroj: WebMD