Čajové sáčky mají všestranné využití v domácnosti. Vyženou hmyz a vyleští nábytek

Fotografie: Freepik

Čajové sáčky by se dozajista našly v každé domácnosti. Řada lidí si totiž bez hřejivého šálku čaje nedokáže představit svůj den. Na trhu se nabízí vskutku pestrý výběr. Zvolit můžete mezi černým, zeleným, ovocným, nebo třeba tím bylinkovým. Kromě toho, že je čaj velice chutný a pro zdraví přínosný, má dokonce i praktické využití v domácnosti.

Jako odpuzovač obtížného hmyzu v bytě

Velmi nevzhledným a nepříjemným hmyzem je rozhodně šváb. Ten se může vyskytnout v podstatě kdekoliv. Živí se totiž rozkládající se organickou hmotou. Abyste výskytu švábů předešli, je dobré skutečně dbát na důslednou hygienu domácnosti. Pokud je přeci jen spatříte, můžete vyzkoušet tento domácí přípravek z čaje, který je zaručeně odradí.

Fotografie: Pixabay

Připravte si silný výluh z jakéhokoliv čaje v malém šálku, pak nechte vychladnout a tekutinu ještě smíchejte s vařeným žloutkem, lžičkou kyseliny borité, cukrem a moukou. Měla by vám vzniknout hustá směs, z které vytvoříte kuličky. Ty umístěte tam, kde jste obtížný hmyz zahlédli. Švábi do dvou týdnů vypudíte z domácnosti.

Velmi problematickým létavým hmyzem jsou i šatní moli, kteří činí škody na oděvech. K jejich odrazení není vhodná jen levandule, ale i sáček aromatického zeleného čaje. Ten umístěte do skříně a budete mít záhy po starostech.

Fotografie: Pixabay

Na krásný lesklý nábytek i barvení bavlněných látek

Čajový roztok je vhodné použít i na vyleštění dřevěného nábytku. Standardně si připravte šálek silnějšího čaje a pak po vylouhování zřeďte s dvěma litry čisté vody. Tekutinu nanášejte pomocí hadříku na dřevěný povrch židlí, stolů a skříní. Budou doslova zářit.

Doporučuje se použít pouze černý čaj. Čajem lze dokonce barvit bavlněné látky. Vyzkoušet tento kreativní proces můžete s jakýmkoliv sypaným čajem. Dvě lžičky čajové směsi vložte do hrnce a zalijte do litrem vroucí vody.

Pak ještě přisypte dvě lžičky soli a vařte na sporáku asi tři až pět minut. Dále v roztoku příslušnou látku máčejte asi čtvrt hodiny. Nakonec barvu zafixujte ve studené vodě s trochou octa.

Fotografie: Pixabay

Další praktické využití čajových sáčků

Až si příště uvaříte třeba mátový čaj, louhované sáčky dejte po vychladnutí do lednice. Nachlazené se budou hodit například ke zklidnění pokožky po štípnutí hmyzem. Kromě jiného je možné čajové sáčky pokládat i na opuchlé a unavené oči, které budou záhy skvěle regenerované.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]