Častou a úpornou bolest varlat není radno podceňovat

Bolest varlat je symptom, který může postihnout muže všech věkových kategorií a může být klasifikován jako akutní nebo chronický. Akutní bolest je bolest, která se objevuje rychle a trvá několik hodin nebo dní, obvykle způsobená nárazem do varlat. Chronická bolest se však vyvíjí pomalu a trvá několik týdnů nebo měsíců a může být příznakem závažnějších problémů, jako je například tříslová kýla, varikokéla nebo prostatitida.

Ve vzácných případech může tento typ bolesti také indikovat přítomnost rakoviny varlat, ačkoli je u rakoviny častější, že se vyvinou nejprve jiné příznaky, jako je například tvrdá hrudka nebo potíže s močením.

7 nejčastějších příčin bolesti varlat

1. Varikokéla

Varikokéla způsobuje rozšíření žíly kolem varlat, čímž zamezuje odtoku krve. Tato změna způsobuje neustálé nepohodlí, otoky varlat, horkost, zejména po chůzi nebo při nějaké fyzické aktivitě.

Léčba: Ve většině případů se podávají léky proti bolesti. Pokud však existuje riziko neplodnosti nebo pokud se bolest při používání léků nezlepší, může být zapotřebí menší chirurgický zákrok k uzavření postižené žíly a umožnění průtoku krve zdravými cévami.

2. Inguinální kýla

Inguinální kýla je velmi častá u dětí a mladých dospělých. Vyskytuje se, když část střeva prochází oslabenou oblastí břišních svalů a vstoupí do šourku, což vyvolává otoky a může se zhoršovat při pohybu – když třeba vstanete nebo se ohnete či zvednete nějaké závaží. Léčba: V případě tříselné kýly je jedinou dostupnou léčbou chirurgický zákrok. Operace umožňuje přerozdělit část střeva na správné místo a posílit břišní svaly.

3. Epididymitis

Příčinou epididymitidy je v drtivé většině případů infekce močových cest. Normálně je přenášena infekčními bakteriemi během análního sexu, což způsobuje příznaky, jako je intenzivní bolest, otok varlat a horečka se zimnicí.

Léčba: Možná budete muset navštívit urologa, aby zahájil užívání antibiotik.

4. Testikulární torze

Testikulární torze je obvykle záležitostí, která vás dožene jít na pohotovost nebo vyhledat lékaře. Častěji se vyskytuje u mužů před 25 lety a způsobuje velmi intenzivní bolest. Existují však případy, kdy k rotaci nedochází úplně, a proto může člověk projevovat neustálé nepohodlí nebo intenzivní bolest, která přichází a odchází podle pohybů.

Léčba: Pokud existuje podezření na torzi varlat, je důležité co nejrychleji potvrdit diagnózu a provést chirurgický zákrok, aby se varlata vrátila na správné místo a předešlo se komplikacím, jako je neplodnost.

5. Prostatitida

Zánět prostaty, známý jako prostatitida, obvykle způsobuje příznaky, jako je bolest při močení, horečka, bolest zad a pocit, že se močový měchýř vyprazdňuje. Je však také běžné cítit bolest ve varlatech.

Léčba: Dobrým způsobem, jak zmírnit bolest, je sedět v teplé vodě po dobu 15 minut a provádět Kegelovo cvičení. V téměř všech případech je také nutné užívat antibiotika předepsaná urologem.

6. Příušnice

Přestože příušnice normálně ovlivňují příušní žlázy, které se nacházejí na boku obličeje, virus, který způsobuje onemocnění, se také může přesunout do varlat a způsobit zánět. Po migraci viru se tedy ve varlatech může vyskytnout bolest.

Léčba: K úlevě od příznaků se obvykle užívají protizánětlivé léky a léky proti bolesti, jako je Ibuprofen nebo Paracetamol. Je však také nutné odpočívat a pít hodně vody během dne, aby tělo pomohlo odstranit vir z těla.

7. Testikulární rakovina

Testikulární rakovina málokdy způsobuje bolest. V pokročilejších případech však může dojít k bolesti. V těchto případech je také časté, že se objevují i další příznaky, které nemoc naznačují. Může jít o intenzivní otok, změny velikosti varlat a hrudky.

Léčba: Kdykoli existuje podezření na rakovinu, je velmi důležité co nejdříve konzultovat urologa, protože včasná diagnóza zvyšuje šance na vyléčení. Téměř ve všech případech je nutné odstranit zasažené varle.

Obrázky: hindustantimes, mdsaude