Černá svislá čára na zpětném zrcátku vám může zachránit život. 97 % lidí nezná její význam

zpětné zrcátko
Fotografie: Freepik

Zpětná zrcátka jsou důležitým prvkem auta, který řidiči pomáhá orientovat se i v prostoru za jeho zády. Svislá černá čára na zrcátku pak orientaci ještě vylepšuje.

Všimli jste si na vašem zpětném zrcátku svislé černé čárky? Vězte, že tam není náhodou. Slouží jako důležitý bezpečnostní prvek, který řidiči pomáhá mnohem lépe se orientovat v tom, co se děje za jeho zády. Moderní asférická zrcátka se stávají standardem a vyřešila jednu velkou potíž, která byla častou příčinou dopravních nehod a „ťukanců“.

Asférická zrcátka řeší mrtvý úhel

Černé svislé čáry na zpětných zrcátkách tu nejsou na ozdobu. Jak uvádí deník Webniusy, černé čáry slouží jako označení hranice mezi různými zrcadlovými plochami, které vymezují přechod mezi sférickým a asférickým zrcátkem. Takové zrcátko pak nejlépe pokrývá obávaný „mrtvý úhel“, a navíc řidiči pomáhá porozumět i perspektivě pohledu.

V dnešních automobilech najdeme zpravidla už jen asférická zrcátka, jež se vyznačují svým zakřivením. Díky tomu dokáží z většiny pokrýt mrtvý úhel, který se nachází v oblasti od zadní části vozu ke sloupku předních dveří. Obzvlášť při přejíždění z pruhu do pruhu je tak z hlediska bezpečnosti nezbytné, aby měl řidič dobrý výhled právě na tuto oblast.

Díky zdánlivě nevinnému letáku zloděj pozná, že nikdo není doma. Policie varuje před novou metodou

Objekty se v nich zdají menší než ve skutečnosti

Objekty v asférickém zrcátku se však zdají menší a vzdálenější, než jsou ve skutečnosti. Například ve Spojených státech se musí v autech používat stále klasická plochá zrcátka. Ta zakřivená jsou povolená pouze u spolujezdce. Ačkoliv v plochém zrcátku vidíte objekty nezkresleně a máte tak dobrý přehled o jejich přesné vzdálenosti od vás, jejich obrovskou nevýhodou je, že řidičovo zorné pole je téměř o polovinu menší než u zrcátek asférických.

zpětné zrcátko
Fotografie: Freepik

Jak uvádí web TipCars, běžně se tak žáci v amerických autoškolách učí sledovat situaci před přejetím do vedlejšího pruhu tím, že se otáčí přes rameno. Na zahnutých zrcátkách pak musí být rovněž uveden varovný nápis, že objekty v zrcátku jsou blíže, než se zdají. Ve skutečnosti však odhad vzdálenosti u plochých zrcátek není zase o tolik lepší než u těch zahnutých.

Hodně také záleží na zkušenosti řidiče. Pokrytí mrtvého úhlu je však z hlediska bezpečnosti jednoznačnou výhodou asférických zrcátek, bez kterých si většina řidičů už neumí orientaci v silničním provozu ani představit. Na SvětěKreativity jsme psali také o jiné zajímavosti ze světa aut. Tušíte, k čemu slouží černý knoflík na bezpečnostních pásech?

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*