Červené oči mohou být důsledkem únavy, ale také signálem, že jste prodělali covid-19. Na tento příznak si dávejte pozor

Fotografie: Depositphotos

Více než rok celý svět bojuje s novou nákazou a snaží se o ní dozvědět co nejvíce informací. Příznaky, které přetrvávají i po odeznění nemoci jsou ale stále záhadou. Mezi jeden takový se řadí červené oči.

Vědci se již více než rok snaží pochopit šíření nákazy a zabránit jejímu šíření. Přenos nemoci, její příznaky a možné komplikace jsou nám již známy. Následky onemocnění ovšem tolik prozkoumány zatím nejsou. Mezi jeden z takových příznaků, který přetrvává i dlouho po prodělání onemocnění, se řadí červené oči.

Fotografie: Unsplash

Jak poznám, že jsem nakažen koronavirem 

Jak již víme, koronavirus je infekční onemocnění, které se šíří formou kapének. Ve většině případů je průběh onemocnění mírný a připomíná nachlazení. Mezi nejběžnější příznaky se řadí horečka, suchý kašel a únava. Méně časté příznaky jsou ztráta chuti a čichu, ucpaný nos, červené oči, bolest krku, svalů a kloubů. Některé formy jsou ovšem mnohem závažnější a pacienta dokonce ohrožují na životě.

Fotografie: Unsplash

Onemocnění ale může mít mnohem vážnější průběh a mezi ohrožené skupiny se řadí především starší lidé nebo lidé trpící dlouhodobým onemocněním.

K závažným projevům onemocnění se řadí zimnice, závratě, dušnost, ztráta chuti k jídlu, zmatenost a bolest na hrudi. Tyto příznaky jsou doprovázeny velmi vysokou horečkou a neobejdou se bez hospitalizace pacienta a zásahu odborného personálu.

Červené oči – nový projev nemoci? 

Mezi projevy onemocnění se řadí také zánět spojivek. Podle dostupných statistik se zánět spojivek objevuje u 1% až 3% lidí poškozených tímto onemocněním. Stopy viru se v tomto případě nacházejí i v sekretu odebraným z očí postižených pacientů. Doprovodným projevem, který nám naznačuje, že se jedná o koronovirovou nákazu, je zvýšená teplota a dýchací potíže. U pacienta se také projevuje zvýšený kašel a dušnost. 

Fotografie: Unsplash

Pokud se nám začervenání očí objeví poté, co jsme cestovali do postižených zemí, je také velká pravděpodobnost, že se jedná o doprovodný projev onemocnění. Zánět spojivek se stále ještě řadí mezi vzácné projevy onemocnění, přesto bychom se ale měli mít na pozoru a projev nepodceňovat.

Dodržovat bychom proto i nadále měli sociální opatření, mytí rukou a nošení ochranných pomůcek přes obličej. Pokud jsme přišli do styku s někým, u koho se tento projev objevil, neměli bychom otálet s objednáním na testy.

Zdroj: Healthline