Více než rok celý svět bojuje s novou nákazou a snaží se o ní dozvědět co nejvíce informací. Příznaky, které přetrvávají i po odeznění nemoci jsou ale stále záhadou. Mezi jeden takový se řadí červené oči.
Vědci se již více než rok snaží pochopit šíření nákazy a zabránit jejímu šíření. Přenos nemoci, její příznaky a možné komplikace jsou nám již známy. Následky onemocnění ovšem tolik prozkoumány zatím nejsou. Mezi jeden z takových příznaků, který přetrvává i dlouho po prodělání onemocnění, se řadí červené oči.
Jak poznám, že jsem nakažen koronavirem
Jak již víme, koronavirus je infekční onemocnění, které se šíří formou kapének. Ve většině případů je průběh onemocnění mírný a připomíná nachlazení. Mezi nejběžnější příznaky se řadí horečka, suchý kašel a únava. Méně časté příznaky jsou ztráta chuti a čichu, ucpaný nos, červené oči, bolest krku, svalů a kloubů. Některé formy jsou ovšem mnohem závažnější a pacienta dokonce ohrožují na životě.
Onemocnění ale může mít mnohem vážnější průběh a mezi ohrožené skupiny se řadí především starší lidé nebo lidé trpící dlouhodobým onemocněním.
K závažným projevům onemocnění se řadí zimnice, závratě, dušnost, ztráta chuti k jídlu, zmatenost a bolest na hrudi. Tyto příznaky jsou doprovázeny velmi vysokou horečkou a neobejdou se bez hospitalizace pacienta a zásahu odborného personálu.
Červené oči – nový projev nemoci?
Mezi projevy onemocnění se řadí také zánět spojivek. Podle dostupných statistik se zánět spojivek objevuje u 1% až 3% lidí poškozených tímto onemocněním. Stopy viru se v tomto případě nacházejí i v sekretu odebraným z očí postižených pacientů. Doprovodným projevem, který nám naznačuje, že se jedná o koronovirovou nákazu, je zvýšená teplota a dýchací potíže. U pacienta se také projevuje zvýšený kašel a dušnost.
Pokud se nám začervenání očí objeví poté, co jsme cestovali do postižených zemí, je také velká pravděpodobnost, že se jedná o doprovodný projev onemocnění. Zánět spojivek se stále ještě řadí mezi vzácné projevy onemocnění, přesto bychom se ale měli mít na pozoru a projev nepodceňovat.
Dodržovat bychom proto i nadále měli sociální opatření, mytí rukou a nošení ochranných pomůcek přes obličej. Pokud jsme přišli do styku s někým, u koho se tento projev objevil, neměli bychom otálet s objednáním na testy.
Zdroj: Healthline