Z českých obchodů byly staženy zdravotně závadné klobásy a tlačenky. Máte-li je doma, ihned je vyhoďte

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Po Česku se prodávaly závadné klobásy a tlačenky. V případě, že jste si tyto výrobky koupili i vy, raději je vyhoďte rovnou do koše.

Státní veterinární správa nedávno vydala varování o závadných masných výrobcích, jež se prodávaly v některých částech České republiky. Když totiž inspektoři prováděli klasickou kontrolu, zjistili v nich přítomnost nebezpečné bakterie rodu Listeria, která představuje vážné riziko pro lidské zdraví. Pozor by si měli dávat dle serveru TN zejména obyvatelé Jihočeského, Zlínského a Moravskoslezského kraje, kde si zákazníci koupili desítky kilogramů.

Závadné masné výrobky od českých výrobců

Závadné produkty byly původem především od lokálních výrobců, což vyděsilo inspektory ještě více. Ve všech případech navíc ani nevypršelo jejich datum spotřeby, tudíž šlo o skutečně kontaminované produkty, které není radno konzumovat. Závadné množství odhadli zhruba na 100 kilogramů, z nichž se velká část již prodala. Pokud máte nějaké kusy u sebe doma i vy, můžete je vrátit zpět na prodejnu nebo vyhodit do koše.

Ve Zlínském kraji se jednalo o Míškovickou zvěřinovou klobásu s datem spotřeby do 24. 6. 2024 (celkem bylo této klobásy prodáno 30 kilogramů), na jihu Čech to byla klobása Svatého Sebastiána s datem spotřeby 20. 6. 2024 a v Moravskoslezském kraji (okres Opava) varovala inspekce před produktem Vršovická tlačenka světlá. Ve všech produktech bylo dle webu ZlínDnes přítomno alespoň malé množství bakterií listérie.

Fotografie: Pixabay

Čechy oblíbená potravina skokově zdraží. Lidé si už začínají dělat zásoby, situace půjde do extrému

Pozor na onemocnění zvané listerióza

Bakterie Listeria monocytogenes představují podle webu Healthline nebezpečí zejména proto, že mohou způsobovat onemocnění zvané listerióza. Ta může nastat v případě, že se jich do těla dostane příliš velké množství – pokud je jich však málo, lidský organismus si s nimi dokáže poradit. Na pozoru by však měli být jedinci s oslabenou imunitou, těhotné ženy a děti. Na webu SvětKreativity jsme také psali, jak správně rozmrazovat maso a masné výrobky.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*