Mezi Čechy oblíbená dovolenková destinace varuje turisty

Fotografie: Freepik

Turistická sezóna se pomalu rozbíhá, ale z Chorvatska nepřichází nejpříjemnější zprávy. Nejprve se řešily výkaly v moři, teď je kontaminovaná i kohoutková voda.

K plážím na chorvatském ostrově Hvar opět doputovaly výkaly. Tento problém se opakuje každoročně a místním dochází trpělivost. Teď se však nově objevily fekálie i v pitné vodě tekoucí z kohoutků poblíž Splitu. Jak uvádí TN, závadu se prozatím podařilo vyřešit, ale do budoucna se může opakovat. Někteří chorvatští politici přiznali, že kanalizační systém je ve velmi špatném stavu.

Několik lidí hlásilo zdravotní problémy

Každoroční problém s fekáliemi už netrápí jen pláže na ostrově Hvar. Tady je jejich původ přikládán nezodpovědným provozovatelům výletních lodí, kteří výkaly bez uzardění vypouštějí do moře. Teď se ukazuje, že Chorvaté mají problém se samotným kanalizačním systémem, jenž je ve špatném stavu. Přesvědčili se o tom obyvatelé města Kaštel Lukšić, nacházejícího se asi 20 km od Splitu.

Poté, co zde lidé hlásili zdravotní problémy, byly odebrány vzorky vody. Testy kohoutkové vody potvrdily přítomnost fekálních bakterií. Problém se týkal dvou ulic. Lidem bylo zakázáno vodu z kohoutků používat byť jen ke sprchování a úřady přistavily cisternu s pitnou vodou. Následně byl celý systém propláchnut a opětovné vzorky už byly v pořádku. Pak se však ukázal rozsáhlejší problém.

Dovolená se proměnila v noční můru. V penzionu našli obraz, ze kterého jim ztuhla krev v žilách

Kanalizační systém je ve špatném stavu

„Odebrali jsme vzorky ze dvou náhodně vybraných studní v okolí a rozbory byly špatné, katastrofální a naznačují přítomnost všech prvků, které se běžně v kanalizaci vyskytují. V několika budovách byla voda plná bakterií a fekálního odpadu, což potvrdilo naše teze o nelegálním vstřikování vody do našeho systému,“ řekl webu Dnevnik Hini Perić, technický ředitel Vodáren a kanalizací Split.

letovisko
Fotografie: Freepik

Na potrubí nebyly nalezeny žádné praskliny, kterými by do pitné vody mohly proniknout fekálie. Kanalizační systém je však podle některých politiků ve velmi špatném stavu. Celá řada domácností pak také stále používá septiky, s jejichž vypouštěním není vždy zodpovědně nakládáno. Zaměstnance vodovodů a kanalizací nyní budou čekat rozsáhlé kontroly, dokud se jim nepodaří problém zcela odstranit. Na SvětěKreativity jsme rovněž upozorňovali, že meteorologové varují před extrémně vysokými teplotami v Chorvatsku.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*