Chyby při praní aneb jak zabránit zbytečnému ničení oblečení

Někomu se může zdát, že je praní v pračce jednoduché. Někomu, kdo ještě nikdy nepral naopak děsivě složité. Každý, kdo už se v praní zorientoval a ví, který prací program používat, by si mohl myslet, že tím je vše vyřešeno. Omyl. Praní prádla má několik dalších úskalí, které mohou odeslat vaše prádlo do věčných lovišť. Pojďte se s námi podívat na několik základních rad, které vám pomohou se v celém procesu praní trochu lépe zorientovat.

Vysoká teplota vody

Co si budeme povídat, každé oblečení má svoji životnost a ta je v posledních letech stále nižší a nižší. Pokud i přes to chcete, aby vám vaše prádlo vydrželo co možná nejdéle, neměli byste prát na vysoké teploty. Prádlo si dlouhodobě udržuje tvar a barvu pouze pokud perete při nízkých teplotách. Studená voda si paradoxně dokáže s nečistotami poradit stejně dobře jako voda teplá. Stačí k tomu používat kvalitní prací prostředek. Pokud chcete některé oblečení desinfikovat, budete muset prát na vysoké teploty, běžné zašpinění ale v pohodě odstraníte i při nižších teplotách.

Silně zašpiněné prádlo do pračky nepatří

Pokud se vaše dítko vrátí z hřiště celé od bahna a ani kousek oblečení nezůstal čistý, rozhodně byste ho neměli hned házet do pračky. Všechny silně znečištěné kusy oblečení byste měli nejprve omýt v rukou nebo na ně použít odstraňovač skvrn. Navíc omytím snížíte riziko toho, že se do pračky dostanou nežádoucí předměty, které mohou pračku vyřadit z provozu.
Pokud doma zrovna nemáte žádný odstraňovač skvrn, můžete zkusit použít citronovou šťávu. Citron má dobré čistící vlastnosti a zbaví vás skvrn od potu. Ocet se zase dokáže vypořádat se skvrnami od trávy a těžko odstranitelné skvrny od vína zmizí, pokud je očistíte směsí vody a jedlé sody v poměru 3:1.

Všeho moc škodí

Pokud do pračky přidáte příliš mnoho čistícího prostředku, můžete ucpat nádobku na prací prostředek a způsobit tak nepříjemný zápach. Příliš mnoho změkčovadla prádlu také nedělá dobře, takže si vždy přečtěte dávkování na obalu. Pokud zápolíte s opravdu hodně znečištěným prádlem, použijte raději režim předpírky nebo spusťte dva opakující se cykly praní.

Změkčovač můžete použít skoro kdykoliv

Změkčovač má hned několik výhod, samotné prádlo je díky němu hebké a příjemné na dotek a zároveň usnadňuje budoucí žehlení. Jestliže ho používáte pravidelně, časem začne snižovat absorpci materiálu. Kvůli tomu byste ho neměli používat při praní sportovního oblečení a dalších kusů oblečení, které jsou vyrobeny z mikrovláken nebo elastanu. Pozor také na praní ručníků, kterým změkčovadlo může ublížit a snížit jejich účinnost.

Ne všechno patří do pračky

Některé kusy oblečení prostě nejsou vhodné pro praní v pračce. Automatické mytí podprsenek neustále deformuje jejich tvar a je tak lepší mýt je ručně. Stejné pravidlo platí pro krajkové spodní prádlo a všechny druhy plavek.

Punčocháče do pračky?

Nylonové punčocháče můžete prát v pračce bez obav, stačí k jejich praní použít speciální prací prostředek. Punčochy by se také měli prát na 32 stupňů při nízké rychlosti. Punčocháče byste měli také prát ve speciálním mycím sáčku, při praní je nezapomeňte otočit na ruby.

Bělidla na netradiční materiály

Bělidla jsou velice agresivní látky a mohou oslabovat vlákna, takže by se to s nimi nemělo přehánět. Někdy vám může dokonce celé tričko rozežrat. Měli byste dát pozor hlavně na pružné látky, které mohou během praní ztratit pružnost.

Jak na elastické oblečení?

Nepoužívejte aviváž a prádlo perte pouze ve studené vodě. Neměli byste prádlo sušit v automatické sušce a rozhodně takové oblečení nežehlete.

Pozor na džíny

Výrobci džínoviny většinou doporučují, abyste jejich výrobky zbytečně neprali. Nedoporučují praní v pračce, protože v takových podmínkách mohou ztratit barvu. Jestliže se praní nechcete vzdát, měli byste dodržovat alespoň interval 2 až 6 měsíců mezi dvěma praními. Všechno ale záleží na tom, jak často džíny nosíte a jak se k nim chováte.

Špatné sušení

Špatný postup sušení může vaše oblečení znehodnotit stejně tak, jako nesprávné praní. Neměli byste oblečení sušit moc často, jelikož vaše tím vaše prádlo dostává pořádně zabrat. Vůbec byste neměli sušit jemné materiály. Vlněné svetry a pletené oblečení se nesnažte sušit na ramínku nebo věšáku, mohou pak ztratit tvar. Raději je rozložte na vodorovném povrchu.

Pečujte také o svou pračku

Stejně jako o oblečení, byste se měli starat také o svou pračku, pokud ji necháte zaneřáděnou, může se vám odvděčit zničením vašeho oblečení. Pokud totiž nebudete pračku pravidelně čistit, mohou se uvnitř hromadit špína a zbytky vypraných vláken. Tohle všechno se pak může velice jednoduše dostat na vaše nové prádlo a oblečení pak může začít zapáchat v ještě horším scénáři se na něm pak mohou objevovat bílé skvrny. Dodržujte tedy následující pravidla údržby.

Po každém praní byste se měli snažit odvzdušnit prací stroj. Každé praní může vytvořit špínu, která se usazuje ve spáře mezi gumovým těsněním dveří. Vždy tento prostor zkontrolujte a očistěte. Nezapomeňte pravidelně proplachovat prací nádobku. Mezi těsněním dveří a bubnem se často usazuje voda, nezapomeňte pračky vždy vysušit, aby se v ní nezačala tvořit plíseň.
Jednou za čas byste měli pračku vyčistit dezinfekčním prostředkem, čistícím prostředkem a octem, který dokáže ničit vodní kámen.

To byly naše rady pro prodloužení životnosti vaší pračky. Pokud se o ni budete dobře starat, nejen že vám vydrží fungovat delší dobu, ale také prodlouží životnost vašeho prádla.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]