Život bez pračky si teď nedovede představit nikdo z nás. Stala se součástí všech domácností a usnadňuje život v mnoha ohledech. Pokud se o ni ale nebude starat, může velmi brzy odejít.
Velmi často je to chyba lidí, protože se o pračku dlouhodobě nestarají a je tu možnost zanesení nejen bubnu, ale také trubek. Než tedy zavoláte opraváře, zkuste naše domácí tipy na čištění, které pomohou a vy si příště budete vědět rady.
Není pravda, že čím více pracího prostředku, tím lépe
Mnoho lidí si myslí, že pokud přidají více pracího prášku nebo gelu, prádlo bude lépe vyprané a bude více vonět. Není to ale pravda. Navíc to tvrdí i samotní výrobci pracích prostředků. Použití velkého množství prádla může vést k velkým problémům, jako je přebytečná pěna, která může blokovat odtok. Snadno tak může dojít k vytopení koupelny, ze kterého nebudou mít radost sousedé pod vámi.
Přebytečný prací prášek může ucpat zásuvku a zabránit tomu, aby se dostal k vašim oděvům. Komora se může práškem ucpat a s tím souvisí další problémy. Nejvíc problémů s pračkou souvisí s bubnem. Na spodní prádlo byste měli použít pytlíky na praní, protože ponožky jsou častým předmětem, který můžete najít mezi bubnem a otevíráním pračky.
Filtry jsou v pračce velmi důležité. Shromažďují maličkost, které by tam vůbec neměli být, jako jsou mince nebo drobnosti, které se najdou po kapsách. Filtr byste měli čistit čtyřikrát ročně, ale pokud cítíte nepříjemný zápach nebo pračka správně nefunguje, čistěte ho častěji.
Pračku nepřetěžujte velkým množstvím prádla
Oblečení nebude příliš čisté, protože nebude mít prostor se správně vyždímat. Pračce také tímto způsobem zkracujete životnost. Praní několika kousků oblečení ale také není správné, protože by vás to vyšlo draho. Existuje několik důvodů, proč se pračka třese při poslední fázi:
- Podlaha není rovná
- Na stroji jsou stále přepravní šrouby
- Jsou rozbitá ložiska nebo tlumiče
Problémy mohou začít už ve chvíli, kdy vyhodíte manuál od pračky. V příručkách máte vždy napsané, jaké můžete používat čisticí prostředky. Problémem může být zápach v bubnu pračky. Toho se nezbavíme větším množstvím prášku. Stačí přidat do běžného praní ocet, ale pračku pusťte samozřejmě bez prádla.
Plísně se tvoří ve vlhkém a teplém prostředí
Nechávejte po vytažení prádla dveře pračky otevřené. Také nechte vyschnout zásuvku na prací prostředky, pokud ji používáte. Tvrdá voda v pračce také může za nečistoty a usazeniny. Vede to k tvorbě vodního kamene, kterého se zbavíte také velice těžko. Abyste zjistili, jak tvrdou vodu máte, můžete si udělat malý test.
Budete potřebovat tekuté mýdlo, vodu a průhlednou lahev. 1/3 lahve naplňte vodou z kohoutku, přidejte několik kapek mýdla, zavřete víčko a protřepejte lahev. Pokud je voda obtížně vidět, máte tvrdou vodu. Naopak, pokud je voda průzračná, máte vodu měkkou. Pokud jste dali prádlo prát a musíte odejít, ničemu to nevadí. Vyprané prádlo můžete v pračce několik hodin nechat ležet, ale nesmí se jednat o řadu dní.
Odborníci říkají, že pokud udržujete pračku v čistotě, čistíte pravidelně buben i filtr a necháváte otevřená dvířka po každém vypraní, nebudete cítit žádný zápach a pračka poslouží ještě dlouhou dobu. Každý ale někdy uděláte chybu.