Pokud jste aktivním řidičem, jistě vás čas od času potrápí zamlžená okna zevnitř vozu. Tento proces způsobují rozdílné teploty venku a v kabině vozidla. Pára pak znemožní snadno viditelnost, což může ohrozit řidiče i jeho okolí. Předejděte těmto nešvarům s následujícími tipy.
Jak předejít zamlžování oken v autě?
Zde je výčet několika vychytávek, které ocení kdejaký řidič:
- Kočičí stelivo jako prevence zamlžování oken: ano, čtete správně. Právě kočičí stelivo (Silica gel) je schopné dokonale absorbovat přebytečnou vlhkost ve vašem automobilu, tudíž si se zamlženými okny nemusíte dělat již starosti. Stačí materiál vsypat do staré bavlněné ponožky, pevně uvázat a umístit na palubní desku. Tento improvizovaný odvlhčovač vás především nebude stát majlant. Po nějakém čase ponožku se stelivem vyměňte za novou.
- Rýže také skvěle absorbuje vlhkost: zkusit můžete rovněž rozmístit do kabiny automobilu plátěné pytlíky se syrovou rýží (její druh skutečně nemusíte řešit). Budete se divit, jak si s přebytečnou vlhkostí dobře poradí. Ne nadarmo se používá i do solniček, aby se předešlo navlhnutí soli.
- Jablko nebo brambora: jednu z těchto surovin rozkrojte a přetřete pomocí ní čelní sklo. Škrob by měl zabránit tvorbě zamlžení. Je to vskutku jednoduché.
- Obyčejná pěna na holení: tento trik často používají i lidé, kteří nosí brýle. Pěnu na holení rozleštěte bavlněným hadříkem na čelním skle. Pára nebude mít šanci.
Jaké další metody lze proti zamlžování oken použít?
Obdobně jako pěna na holení funguje i zubní pasta. Tu nanášejte na sklo opatrně pomocí bavlněného hadříku. Důkladně poté rozleštěte, abyste nezanechali skvrny. Vsadit samozřejmě můžete i na speciální odvlhčovače, které jsou dostupné v obchodech.
Vesměs se prodávají ve formě jakéhosi absorpčního sáčku. Zpravidla nestojí více než 250 korun, a tak vám tyto produkty nezruinují rozpočet. Leckdy se tato investice vyplatí.
Zaměřte se na stav vozidla
Zvýšené zamlžování oken může taktéž způsobit opotřebované těsnění kolem oken. Proto je dobré sledovat jeho stav a dle potřeby vyměnit. Vlhkost ve vozidle kromě jiného eliminujete i tím, že budete interiér pravidelně větrat. Zejména v zimě je to důležité. Vzniklá pára totiž snadno na čelním skle namrzne a vy tak ráno před jízdou do práce budete řešit seškrabávání vrstvy nejen na vnější části vozu.