Jak snížit spotřebu paliva o 20 až 40 % v jakémkoli autě: Tajné triky pumpařů mění vše

Fotografie: Depositphotos

Ceny paliva v posledních měsících nabírají na cenovém růstu. Tyto osvědčené tipy vám pomohou udržet jeho životnost a ušetřit tak spoustu peněz.

Vzhledem k nárůstu cen pohonných hmot hledá stále více lidí způsoby, jak na své spotřebě ušetřit co nejvíce peněz. Ačkoliv se to může zdát jako náročný úkol, ve skutečnosti existuje řada triků, které vám snadno pomohou prodloužit životnost paliva a zabránit tak jeho přebytečnému plýtvání. Stačí si osvojit níže uvedené návyky skromného řidiče a vaše peněženka vám jistě poděkuje.

Skromná jízda a plná nádrž

Většina řidičů je zvyklá jezdit na plný plyn. Toto přetáčení má ovšem negativní vliv nejen na motor, ale také na váš účet za pohonné hmoty. Podle Francouzské agentury pro životní prostředí a hospodaření s energií lze běžnou skromnou jízdou snížit spotřebu paliva o 20% na silnici a až o 40% ve městě. Osvojením si správných řidičských návyků, které jsou velmi jednoduché a často také dané zákonem, tak můžete ušetřit spoustu peněz (včetně pokut). To ovšem není vše.

Abyste zbytečně neplýtvali pohonnými hmotami, měli byste mít vždy plnou nádrž. Důvodem je skutečnost, že vždy, když je nádrž z poloviny nebo většího objemu prázdná, ukládá se v ní vzduch a v důsledku pak dochází k jeho odpařování– o to horší je, když necháváte stát auto pouze s rezervou. Díky tomuto triku ušetříte spoustu peněz a navíc přispějete ke kvalitě životního prostředí omezením emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů.

Fotografie: Pexels

Jízda na rezervu

Navzdory všeobecnému přesvědčení se nedoporučuje nechávat motor v rezervě, a to ne pouze z důvodu odpařování pohonných hmot. Jízda vozem se v takovém případě může negativně podepsat také na vašem motoru, což vás může stát mnohem více peněz, než spotřeba paliva. Jak již bylo zmíněno výše, udržujte vždy plnou nádrž, což vám pomůže zabránit potenciálnímu poškození a ušetřit plno peněz.

Vyhněte se překračování rychlosti a volnoběhu

Dodržováním povolené rychlosti se vyhnete nejen pokutám, ale také přílišné spotřebě drahého paliva. Většina osobních a nákladních automobilů a SUV spotřebuje nejméně paliva při jízdě rychlostí 50 až 80 km/h. Při překročení tohoto rychlostního limitu je vliv na spotřebu paliva mnohem vyšší. Stejně tak byste neměli nechávat váš vůz stát na volnoběh déle než 60 sekund, s výjimkou dopravních zácp.

Měření tlaku v pneumatikách

Jízda s prázdnými pneumatikami může zvýšit spotřebu paliva až o 4%. Je proto důležité pravidelně kontrolovat správný tlak, abyste zbytečně neutráceli a svůj vůz nijak nepoškodili. Ušetřit však můžete také vypnutím klimatizace – vůz se zapnutou klimatizací může spotřebovat až o 20% více paliva. Při jízdě ve městě je proto lepší otevřít okna a nechat vnitřní prostor vyvětrat přirozeným způsobem.

Fotografie: Freepik

Nejezděte s plným kufrem

Ušetřit za palivo vám pomůže také jízda s prázdným kufrem. Čím je totiž vozidlo lehčí, tím méně paliva spotřebuje – spotřeba paliva se zvyšuje v průměru o 1% na každých 25 kilogramů hmotnosti navíc. Před jízdou autem je také dobré plánovat s předstihem, abyste minimalizovali počet ujetých kilometrů, což vám ušetří zbytečnou spotřebu paliva. Snažte se také využívat silnice s co nejmenším provozem, které vám dovolí udržovat konstantní rychlost během jízdy.

Zdroj: Nrcan

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*