Činnosti, které lze v době karantény dělat i v bytě

Karanténu prožívá každý odlišně. Někdo ji zvládá na výtečnou a jiný se s tím tak trochu pere. To záleží na mnoha faktorech. Někdo si umí poradit za každé situace sám, druhý potřebuje navést. Zatímco jeden snáší samotu perfektně a vlastně mu to vyhovuje, druhý má pocit, že už se zblázní. Výhodu v tomto případě mají ti, kdož vlastní zahrádku nebo alespoň terasu či malý dvorek.

Být zavřený v panelákovém bytě může být opravdu ponorka. Přinášíme vám tipy, jak toto těžké období zvládnout, i když bydlíte třeba v šestém patře panelového domu bez balkonu.

1. Zeleň má blahodárné účinky

Není žádnou novinkou, že zeleň působí na lidskou psychiku blahodárně. Možností máte spousty. Pořiďte si dostatek rostlin. Také si můžete na internetu koupit tapetu s rostlinami, zelenými listy, ptáky (motivy přírody) a pustit se do zdobení bytu. Obklopte se zkrátka co nejvíce prvky přírody.

2. Probuďte v sobě kreativitu

Možná si myslíte, že jste totální nemehlo, ale to se pletete. Vždy existuje něco, co můžete tvořit. Jen musíte zjistit, co by bylo to pravé ořechové. Jestli výroba nových kořenek, práce s vlnou, provázkem, papírem. Prohlédněte si na YouTube některá DIY videa a zkuste tvořit něco, co vás zaujme. Třeba vyrobte ručně šitý zápisníček a začněte si psát kuchařku nebo oblíbené citáty. Vyrobte vázičku ze zavařovací sklenice či sklenice od vína. Je toho spousta, co můžete…stačí jen chtít.

Pokud se vám nebude chtít nic vyrábět, můžete alespoň opravit věci, které už na to čekají delší dobu a nebyl na to čas. Dvířka, šuplík, pověsit polici. Také můžete přestavět nábytek a změnit vzhled interiéru. Vdechnout mu nový život.

3. Pořádek ve spíži a kuchyňské lince

Jestliže se opravdu hodně nudíte, vytahejte ze spíže veškeré potraviny a udělejte si pořádek ve skřínkách. Díky tomu i zjistíte, co se vyplatí nakoupit do zásoby a uděláte si přehled o tom, kolik čeho vlastně máte. Možná zjistíte, že některým věcem končí datum spotřeby, případně, že vám v kuchyni zbytečně zabírá spousta místa náčiní, které vůbec nepoužíváte.

4. Zkuste online kurzy

Tento čas můžete využít k vzdělávání, což vám v budoucnu může pomoci posunout se dál. Existuje i spousta kurzů, které jsou momentálně zdarma nebo za lepší cenu.

5. Cvičte doma

Jak často a kolikrát jste vyslovili: já bych i cvičil/a, ale nemám na to čas. No teď máte času dost. S tím vám opět pomůže YouTube, různé soukromé lekce, které se momentálně nabízejí online či chytré aplikace.

6. Meditujte

Už dávno jste přemýšleli, že byste měli začít meditovat, ale zrychlené životní tempo vám to neumožňovalo? Teď můžete zpomalit a zkusit různé dechové techniky a meditaci. Určitě to prospívá duševnímu zdraví.

7. Virtuální prohlídky

Ještě nedávno jsme se smáli výroku: budu cestovat prstem po mapě – a je to tady. Prohlížet si můžete nejen města a zajímavá místa, ale i obrazy, sochy, interiéry, květiny – cokoliv vás napadne.

8. Hrajte si

Luštěte křížovky, zpívejte, poslouchejte hudbu, tancujte, kreslete, tvořte, zkoušejte to, na co jste neměli doposud čas, najděte i ve špatné situaci něco dobrého/pozitivního, vytěžte z toho pro sebe maximum. Zavolejte si s přáteli a rodinou, čtěte si pozitivní zprávy, myslete na budoucnost v růžových barvách – alespoň se o to ze všech sil snažte.

Fotografie: Pixabay