Co dělat, když vás venku napadne agresivní pes. První vteřiny jsou klíčové pro přežití

Fotografie: Depositphotos

Venku čeká na každého mnoho nástrah a nebezpečí, a proto je velice dobré vědět, jak se v některých situacích zachovat. Toto jsou triky, jak se ubránit napadení od agresivního psa.

Jakmile se budete často pohybovat venku, můžete být vystaveni různým nebezpečím. S nebezpečím však musíte vždy počítat, ale je dobré, abyste na něj byli připraveni. Díky tomu vás nic nezaskočí a budete v případě nutnosti postupovat správně a uchráníte se před mnoha nástrahami. Příkladem může být napadení agresivním psem, u kterého mnoho lidí netuší, jak se má zachovat.

Pokuste se nedělat prudké pohyby

V případě, že si všimnete, že na vás běží cizí pes a již od prvního pohledu se na vás chystá zaútočit, určitě se pokuste vyhnout prudkým pohybům, které by zvíře mohli ještě více vyprovokovat k útoku. Jestliže se bojíte útoku od psa, pořiďte si sonický odpuzovač, který zajistí, že na vás pes nezaútočí. Přístroj totiž využívá ultrazvuk, který člověk neslyší, ale pro psy je to velmi nepříjemné a raději utečou jinam, než aby na vás útočili.

Ochraňte si krk a neutíkejte

Až se ocitnete v nebezpečí a poběží na vás pes, ohněte paži dopředu a chraňte si tak krk. Pes se díky tomu v případě útoku nedostane na krk, kde se nachází životně důležité tepny a žíly. Dále je také důležité, abyste nezačali utíkat. Velikou chybou je to, že lidé v ohrožení nepřemýšlí, začnou panikařit a tím pádem i utíkat. Stůjte raději na místě a když se pes před vámi zastaví, neobracejte se k němu zády, ale místo toho začnete pomalu couvat a neustále psa sledujte.

Odhoďte cokoliv, co máte u sebe

Odvést psí pozornost na něco jiného, než na vás je více než vhodné, když na vás chce pes zaútočit. Opatrně vyhoďte do vzduchu například tašku, kterou máte u sebe a získáte tak chvilku na to, abyste mohli posoudit situaci a vymyslet plán, jak se bránit. Stát se může také to, že psa taška natolik zaujme, že už si vás nebude všímat.

Fotografie: Pixabay

Nezapomínejte na správný tón hlasu

Psi velmi vnímají tón vašeho hlasu a podle toho se také chovají. Můžete tedy zkusit na psa mluvit pevným hlasem a řekněte mu například, ať si sedne nebo lehne. Řekněte to psovi jako rozkaz, protože čím jistější si budete, tím menší je pravděpodobnost, že na vás pes bude útočit i nadále.

Lékařská pomoc

V tom nejhorším případě se může stát, že na vás pes i přes všechny zmíněné rady zaútočí. Hned poté vyhledejte lékařskou pomoc a nechte si všechny rány důkladně vyčistit a ošetřit. Vhodné je také to, abyste našli majitele, u kterého můžete zkontrolovat, že pes má všechny potřebná očkování a vám nehrozí další nebezpečí.

Zdroj: Wbur, Cesarsway

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]