Co je koronavirus nezapomeňte vysvětlit i dětem. Hlavně ohleduplně

Koronavirus neřeší jenom dospělí, ale řeší ho také děti. A těm by měli jejich rodiče říci všechny informace, úměrné jejich věku. Jak na to? Co jim říci a co naopak vynechat? Poradíme vám několik tipů, jak s dětmi o koronaviru mluvit. Nejhorší je neříkat nic, což je velkou chybou. A také nezapomeňte sdělení upravit podle věku vašeho potomka.

Děti vědí více, než si myslíte

Většina dětí ví o koronaviru více, než si rodiče myslí. Mají přístup k informacím, ať už v rádiu, tak v televizi, nebo na internetu. Nikde se o ničem jiném nemluví a tak je jasné, že i děti vědí, že se něco děje a mají informace o tom, co to může znamenat. Hlavním informačním kanálem by měly být stále rodiče, kteří pomohou dítěti vše vysvětlit i upravit zprávy tak, aby byly pochopitelné.

Hlavně nestrašit

Jak mluvit s dětmi o koronaviru? Nejlépe ta, aby se dítě nijak nevystrašilo. To nejhorší, co může rodič udělat, je vyvolání paniky, nebo dokonce pocitů úzkosti a ohromného strachu. Ano, koronavirus je určitou hrozbou, ale jenom, pokud by se nemoc dlouhodobě neřešila. Uveďte, že jde o rizika, ale nezapomeňte také dodat, že ta lze snížit téměř na nulu správným a odpovídajícím chováním. Tím dáte dítěti najevo, že když se chová správně, obavy mít nemusí.

Jazyk úměrný věku dítěte

Jinak budete o koronaviru mluvit s dítětem, co navštěvuje mateřskou školu a jinak s tím, co už hodí do základní školy. U těch nejmenších klidně používejte různé obrázky, formy hry a podobné postupy, aby potomek čerpal informace, ale stále se u toho určitým způsobem bavil. Škola hrou je nejlepší metoda. U odrostlejších dětí můžete přejít ke klasické formě předávání informací.

Mluvte také o opatřeních

Nezapomeňte uvést jak vysvětlení, o jakou nemoc se jedná a k čemu je podobná, tak uvést i to, jaká jsou současná opatření. Že je nutné nosit roušky, že je třeba omezit pohyb a tak dále. Skrz okno ukažte lidem, že roušky a minimální kontakt jsou normální a musí to nyní dělat každý. Tím pochopí, že skutečně není vhodná doba pro návštěvu hřiště nebo kamarádů. Příklady u dětí fungují vždy nejlépe.

Naučte je základy hygieny

Ta by měla být u dětí samozřejmostí, ale neuškodí si vše zopakovat. Stanovte několik pravidel, které dítě musí dodržovat. Začněte správnou technikou mytí rukou, zmiňte nutnost použít dezinfekci při cestách mimo domov, instruujte, aby dítě nedávalo ruce do obličeje a ukažte, jak se používá rouška. Tady je na místě ušít, nebo někoho požádat o výrobu roušky, které bude jak velikostně, tak i designově vhodná pro dítě. Když bude hezká, uvidíte, že váš potomek ji bude nosit častěji, než vy sami. I takto jednoduše ho lze k nošení roušky donutit.

Fotografie: Getty Images

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]