Neplodnost manželskému páru nepřekazila plány. Dítě jim odnosila jeho babička

Fotografie: Freepik

Neplodnost je obrovským strašákem mnoha žen i mužů. Většina lidí o svých problémech ani netuší, než se začnou pokoušet o vlastní miminko, a jejich radost jim zkazí nepříjemná diagnóza nebo i jen nevysvětlitelná nemožnost počít. Je to skutečná výzva pro jednotlivce i pro vztah a znamená mnoho otázek, na které si pár musí odpovědět.

Dnes už věda dokáže zázraky a někdy i takové, nad kterými dokáže i rozum stát. Třeba to, když své dceři porodí dítě její vlastní matka – a to ve svých jednapadesáti letech. Není to ale sci-fi, ani námět romantické novely, nicméně realita. 51letá žena Julie Loving se rozhodla porodit dítě své neplodné dcery – a povedlo se.

Trochu jiná rodina

Dítě bude biologickým dítětem Breanny Lockwoodové a jejího manžela Aarona. Nositelkou novorozence, která jej také porodí, však bude Julie Loving, matka Breanny. Je to poměrně netradiční postup, který není v řadě případů možný, ani vhodný, ale zrovna v této kombinaci se podařilo, že se propojily jak faktory biologické, tak i sociální a psychologické.

Neúspěšné pokusy o porod

Aaron a Breanny se pokusili o dítě hned poté, co se v roce 2016 vzali. Již v té době byl totiž dědeček Breanny velmi vážně nemocný a moc si přáli, aby se mohl s malým dítětem ještě setkat.

Bohužel po roce bezvýsledného úsilí začala mladá žena konzultovat svou situaci se specialistou na plodnost. S pomocí asistované reprodukce se podařilo ženu několikrát oplodnit, ta však vždy potratila a prodělala také několik vážných operací.

Vzhledem k mnoha neúspěšným pokusům jí lékař navrhl, aby zvážila porod jiným způsobem. Její embrya byla zdravá, ale její děloha nedokázala zvládnout celé těhotenství.

Náhradní matkou není nikdo jiný než její vlastní matka

V dnešní době je možné si náhradní matku, která dítě donosí a porodí, vybrat a zaplatit. Tato cena je však velmi vysoká a zahrnuje samozřejmě řadu složitých zdravotních i právnických procesů. Lékař tedy Breanny poradil, aby si našla někoho z rodiny či přátel, kdo by to pro ni byl ochotný udělat.

Fotografie: Pixabay

Její matka byla připravena jí pomoci, i když se jí to zpočátku zdálo neuskutečnitelné. Zdravotní dokumentace paní Lovingové byla výtečná – šlo i v jejích vyšším věku o ženu ve velmi dobré kondici, která by podle všeho měla být schopná dítě donosit.

Strach z dalšího selhání

Po mnoha neúspěšných pokusech byla rodina konečně krůček k cíli. Hned na poprvé došlo k úspěšnému přenosu embryí a žena otěhotněla. Paní Lovingová měla podle vlastních slov relativně příjemné a nenáročné těhotenství.

Jde o ojedinělý, ne však zcela jedinečný případ. Podobné události se v historii aplikované reprodukce již několikrát odehrály. Ne vždy je však podobný postup možný vzhledem ke zdravotnímu stavu nebo jiným komplikacím. I vysoký věk rodičky byl v tomto směru zcela nevídaný, ale paní Lovingová vše zvládla bravurně a bez potíží.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]