9 z 10 Čechů dělá celý život tuto zásadní chybu ve snaze ušetřit za topení. Výsledek je přitom opačný

Fotografie: Depositphotos

Topná sezóna už neúprosně vystrkuje růžky a oznamuje nový domácí režim. Čím víc je venku zima a sychravo, tím častěji se vrháme k radiátoru ve snaze přidat na termostatu.

Domácí komfort však nikdy není zadarmo, takže účty za energie se mohou opět projevit víc, než bychom chtěli. Pro mnoho Poláků je pak častým řešením vypínat radiátor na noc. Zdánlivě to má logiku, protože v noci jsme pod dekou, a tudíž se zahřejeme jinak. Jak se však ukazuje, právě tento přístup je velmi zrádný. Ve snaze ušetřit finance za topení je totiž budete akorát navyšovat. A to i tehdy, když je podzim zatím velmi vlídný. I tak nás čekají dlouhé chladné večery.

Vypínání topení na noc

Kdo je na chlad navyklý, změnu vnějšího „režimu“ asi ani moc nepocítí. Pro teplomilnější populaci jsou už rána či večery dle Faktu mnohem nepříjemnější. Jak tedy ušetřit na topení tak, aby to opravdu mělo nějaký efekt? Někteří lidé se v zájmu úspory rozhodli pro vypínání radiátoru na noc. Vypadá to přitom celkem logicky. V první řadě je doporučeno spát v nižší teplotě, v ložnici by tedy mělo být jen nějakých 19 stupňů Celsia. Stačí tedy deka a pyžamo, ne?

Opravdu nám to ale pomůže s vylepšením rozpočtu? Situace je jednoduchá – jdeme večer spát a topení úplně vypneme. V posteli jsme ještě předtím, než radiátory zcela vychladnou. Je-li ale venku opravdu chladno, vychladne kompletně i voda v topení. Jediný efekt bude ten, že ji ráno budeme muset ohřát z nuly. To bude trvat déle, tím pádem to bude dražší. Otázku šetření za topení už jsme na SvětěKreativity několikrát probírali, stejně tak třeba i čistotu radiátoru.

Češi doufají, že toto plánované zdražování energií je hloupý vtip. Jediná šance je tato chyba v systému

Co tedy opravdu podniknout?

Mnohem lepším postupem je teplotu sice snížit, ale rozhodně radiátor nevypínat. Prostě přejděte na tzv. temperování. Opětovné zahřátí nebude problém, proběhne rychleji a bez zbytečných nákladů. Jakékoli zahřívání „od nuly“ je vždy náročnější. Tyto a další tipy potvrzuje i web ČeskýKutil. Vypínání má smysl při delší nepřítomnosti doma, tedy v rámci dní. Radiátory obecně adaptujte dle venkovních podmínek, při vyšších teplotách nejsou vůbec nutné.

termostat vypnut
Fotografie: Pixabay

A ačkoli hodně lidí nadávalo na doporučení některých politiků o svetru navíc, je v tom kus pravdy. Pokud jste si navykli pohybovat se doma v tričku a šortkách i v listopadu a topit třeba na 25 stupňů, nemůžete se divit vysokým fakturám. Přitom mnohdy stačí přidat jednu dvě vrstvy, například tričko s dlouhým rukávem nebo vlněné ponožky – přes ty normální. Jakmile máte totiž zahřáté nohy, projeví se to na celkovém tělesném komfortu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*