Decoupage (dekupáž) a patina nábytku

Decoupage, jinak řečeno ubrousková technika. Při této technice se používá motiv z ubrousků na zdobení a dekorování předmětů. Tuto techniku je možné použít pro zdobení dřeva, skla, plátna, plastu, keramiky. Vše co potřebujete k dekoraci předmětů či nábytku je: vhodné lepidlo, které zvolíte dle materiálu, se kterým budete pracovat; krakelovací laky, které dodají starodávný a popraskaný efekt; nakonec potom také závěrečný lak, popřípadě 3D akrylový lak, kterým se vytváří vystouplé efekty-kytky, kapky a jiné. Možná, že se na první dojem zdá být všechno složité, ale já si s tímto poradila a ozdobila jsem staré skříně tak trochu „po svém“.

Natírání skříně

Přečetla jsem si něco o patinování a pustila se do práce. Nejhorší část byla připravit skříň na první bílý nátěr. Natírání už šlo dobře. Není potřeba se ohlížet na nějaké nedokonalosti, protože po zaschnutí bílé vrstvy uděláte něco, čemu se nyní podivíte. Vezmete smirkový papír a některá místa na nábytku jemně stíráte smirkovým papírem. Takto ošoupaný a odřený nábytek ve finále natřete řídkou akrylovou barvou. Koupila jsem jí v dětských potřebách pro kreslení asi za 30 Kč. Barva byla hnědo-okrového odstínu. Ještě než barva zaschne, přetíráte suchým hadrem. Něco se setře a zbytek barvy ulpí v oděrkách. Nyní nábytek působí dojmem, že pochází z dob, našich babiček. Jenže skříně byly přes celou stěnu a působily na mě stále nedodělaně. Proto jsem se rozhodla je ozdobit technikou „decoupage“.

Balicí papírdecoupage

Avšak ubrousková technika se mi zdála, jako nedostačující. Proto jsem zašla do obchodu, který nabízí potřeby pro balení dárků a různé párty. Výběr balících papírů tam byl velmi pestrý. Rovnou jsem koupila jedno lepidlo bílé barvy a lehké konzistence, aby se dobře rozmazávalo. Druhé lepidlo je potřeba průhledné, které bylo vhodné i jako vrchní vrstva místo laku. Lepidlo bylo vhodné pro papír, dřevo, umělé materiály. Nastříhala jsem si přesně podle předem vyměřených rozměrů pruhy a ty lepila na skříň. Po zaschnutí, jsem je přetřela ještě průhledným lepidlem. Celá renovace mě nestála více než 250 Kč a už je mám doma rok. Až se začnu nudit, určitě vymyslím, jak je upravím příště.

Fotografie: decoupage-drawers-furniture-morris-4 Author: Raggedy Anne licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com