Sklenice od kávy je škoda vyhazovat. Lze z nich vytvořit originální dózy technikou zvanou decoupage

18Máte doma obaly od kávy, které jsou prázdné? Máme na mysli ty skleněné, ve kterých je rozpustná káva? Poradíme vám, jak je zužitkovat. Není nutné je vždy vyhazovat do popelnice, jelikož jak brzy zjistíte, dá se z nich vyrobit něco velmi originálního a také stylového. Co? Zajímavá váza. Rozhodně nemáme na mysli to, že do sklenice jenom napustíte vodu a dáte do ní kytku. Máme na mysli postup mnohem zajímavější.

Co budete potřebovat?

Aby byl výsledek takový, jaký očekáváte, je třeba mít k dispozici i všechny pomůcky. Jedině tak můžete vyzkoušet techniku, která není až tak známá, ale která vás nadchne tím, co umí vykouzlit. Bez těchto věcí se neobejdete:

  • Odmašťovač v podobě alkoholu nebo acetonu
  • Klasická houbička na nádobí
  • Jemný smirkový papír
  • Akrylové barvy
  • Ubrousek s potiskem
  • Bezbarvý lak na nehty
  • Lepidlo na decoupage

Nejprve očistěte obaly od kávy

Jako první je třeba obaly od kávy očistit. A to tak, že z nich sundáte víčka a necháte je odmočit v teplé vodě. Tím povolí etikety, ale lepidlo na lahvi může zůstávat. Proto je třeba použít alkohol nebo aceton, kterým odstraníte i to. Následně povrch osušte a jste připraveni na další krok. Tím je natření samotného skla libovolnou barvou. My doporučujeme klasickou bílou. Jakmile barva zaschne, můžete ji vyhladit pomocí smirkového papíru.

Využijte vzory z ubrousků

Nyní si vezmete ubrousek, ze kterého vystřihnete jednotlivé vzory, které budete na obaly od kávy následně nanášet. Zde se vaší fantazii rozhodně meze nekladou. Když jste připraveni, položte daný motiv na nádobu barvou k ní, aby se obtiskla. Vezměte lepidlo a to roztírejte po daném motivu. Stejně pokračujte i u ostatních motivů, které máte připraveny. Ty následně nechte zaschnout.

Použijte lak

Jakmile motiv zaschne, je třeba ještě jeho úprava, kterou je nalakování. Jenom tak zajistíte, že bude držet přesně tak, jak držet má. Vezměte proto bezbarvý lak na nehty a opatrně ho nanášejte na obtisknutý motiv z ubrousku. Snažte se příliš nepřetahovat, což se pozitivně podepíše na výsledném vzhledu. I tady nechte vše zaschnout.

Ozdobte také víčko

Nyní je na řadě věnovat se víčku. Jelikož je plastové, což obaly od kávy obvykle mají, je vhodné použít barvy k tomu, abyste mu dali mnohem zajímavější vzhled. Když barva zaschne, pokračujete stejně jako v předchozím případě. Přiložíte motiv, přetřete lepidlem na decoupage a potom necháte uschnout. Následně pro zvýšení odolnosti přelakujete.

Výsledek je dokonalý

Když máte hotovo, můžete se kochat svým výsledkem. Jak můžete vidět, decoupage je velmi originální technika, díky které na hladké materiály přenesete v podstatě jakýkoliv motiv, který najdete na ubrousku. Výsledek je opravdu ohromující.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]