Dejte si pozor na 8 signálů toho, že se blíží infarkt. Objeví se měsíc předem

Žijete zdravě nebo si spíš užíváte život všemi směry a na zdravý životní styl tolik nehledíte? Ať je to tak nebo tak, měli byste být neustále ve střehu před možným infarktem. Ten může přijít prakticky kdykoliv a pořádně nám zkomplikuje život. V horším případě skončí smrtí. Ukážeme vám 8 signálů, které se začnou projevovat zhruba měsíc před tím, než infarkt přijde naplno.

Infarkt si nevybírá

Infarkt může ohrozit nezdravě žijící lidi stejně tak, jako ty co si potrpí na zdravý životní styl. Jistě jste slyšeli o případech, kdy infarkt postihl mladého a zdravého člověka. V takovém případě nám vyskočí husí kůže, neboť je to důkaz toho, že infarkt může postihnout kohokoliv bez ohledu na to, jakým způsobem žije.

Přichází ze zálohy

Srdeční infarkt je děsivý zejména z toho důvodu, že člověk nikdy neví, kdy a kde se projeví. Přichází pěkně ze zálohy a včasné rozpoznání příznaků vám může zachránit život. Ve chvíli, kdy infarkt přijde, už je většinou pozdě a mnohdy končí smrtí.

Poznejte infarkt zavčasu

Z toho důvodu vám přinášíme 8 signálů, které vám naznačí, že během měsíce se u vás pravděpodobně infarkt objeví. Těmto signálům byste tedy měli věnovat zvýšenou pozornost.

8 signálů záchrany

Prvním signálem může být silná bolest žaludku. Pokud jste si všimli, že vás v poslední době trápí problémy s žaludkem (nevolnost, nadýmání, bolest břicha), měli byste zbystřit. Pokud bolesti zeslábnou a poté zničehonic zesílí, infarkt se blíží. Druhým signálem může být nespavost. Potíže s usínáním, lehkým spaním nebo brzkým probouzením, mohou být spojené se zvýšeným rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice, zejména u žen.

Třetím signálem může být výrazná a neobvyklá únava. Pokud se v poslední době cítíte unavení více než jindy i přesto, že dostatečně spíte, může to znamenat, že se srdeční infarkt blíží. Pokud vás unavuje i obyčejné sprchování, mějte se hodně na pozoru. Čtvrtým signálem je nadměrné vypadávání vlasů. Mnohdy to může vypadat jako nenápadné, ale věřte, že se to mezi příznaky blížícího se infarktu počítá. Týká se to především mužů nad 50 let.

Nepravidelný srdeční rytmus (arytmie), zvýšená srdeční frekvence (tachykardie) mohou být dalším pátým znakem. Často trvají jen 1 až 2 minuty a můžete po nich pociťovat závratě a být unavení. Zažíváte-li to, obraťte se na svého lékaře. Nemůžete se pořádně nadechnout? Zřejmě vás trápí dušnost, což je šestý signál. Váš dech je mělký, lapáte po dechu a bez námahy se cítíte unavení. Tento signál se může projevit už půl roku před infarktem.

Pokud se často potíte, aniž byste vyvíjeli zvýšenou fyzickou aktivitu nebo byli v teple, dejte si pozor. Může to rovněž znamenat blížící se infarkt. Posledním, osmým signálem je bolest na hrudi. Jde o nejdůležitější příznak hrozícího infarktu, který by rozhodně neměl být podceňován.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]