Kdo by neznal lahodné do růžova zbarvené maliny. Malina roste v keřích, které nazýváme maliníky. Mnoho zahrádkářů si maliník rádo vysazuje na zahrady a posléze z jeho plodů tvoří různé džemy, marmelády, či ovocné omáčky. Skvělá je malina ale i syrová. Maliník obecný není nikterak náročný na pěstování, je však potřeba se řídit pár pravidly, aby se mu dařilo.
Maliník obecný a péče o něj
Maliník obecný nazýváme latinsky Rubus idaeus a dorůstá do výšky až dva metry. Rostlina je rozšířená po celém světe. Sklizeň plodů probíhá na konci jara, až počátku léta. Plodit vám rostlina bude zhruba 8 až 10 let. Mezi nevýhody tohoto keře patří to, že jeho plody mají velice krátkou životnost. Proto je sbírejte včas. Ke svému růstu potřebuje především hodně tepla a světla, obecně je ale maliník dost odolný vůči nepříznivým podmínkám počasí. Nesvědčí mu místa, která nejsou v závětří.
Když maliník napadnou parazité
Pokud vaše maliníky obecné napadnou parazité, nezoufejte, i to má své řešení. Rostlině od škůdců můžete pomoci tím, že zhotovíte domácí hořčičný roztok z 20 gramů hořčičných semínek a kbelíku vody. Dobře promícháte a necháte odstát asi den. Pak roztokem keř ošetřete pomocí rozprašovače, nebo můžete maliník i směsí zalévat.
Stejně dobře pomůže i jedlá soda. Konkrétně dvě lžíce smíchané s deseti litry vody. Těmito přírodními prostředky se parazitů zbavíte a ochráníte i životní prostředí. K chemickým výrobkům přistupujte, pokud možno až v krajním případě, kdy nic jiného nepomáhá.
Pravidelné odstraňování plevele a hnojení
Stejně tak důležité je pravidelně okolo maliníku obecného odstraňovat plevel, aby nedošlo k napadení různými druhy členovců a měkkýšů. Maliník je dobré i čas od času mulčovat a hnojit.
Doporučují se hlavně hnojiva s vysokým obsahem dusíku, můžete však vyzkoušet i různé přírodní cesty, jako třeba roztok vody se slepičím trusem. Ten doplní potřebné živiny stejně tak dobře, ne-li lépe.
Fotografie: Pixabay, Freepik