Česnek je záchranou pro uvadající orchideje. Připravte si z něj speciální zálivku

O pozitivních účincích plodiny, kterou je česnek, na lidský organismus není pochyb. Česnek je však blahodárný i pro některé rostliny. Konkrétně tedy pro orchideje. Ty budou lépe růst a bujně kvést. K česnekové zálivce na orchideje nepotřebujete mnoho ingrediencí a ani času. Vše bude vzápětí hotové.

Fotografie: Zen.yandex

Co potřebujete na česnekové hnojivo pro orchideje?

Než se pustíte do přípravy roztoku, obstarejte si:

  • 1 litr horké vody
  • 3 loupané stroužky česneku
  • větší skleněnou nádobu
  • 1 tabletu kyseliny jantarové (zakoupíte volně v lékárně)

Jak postupovat při přípravě hnojiva z česneku?

Nejprve si v horké vodě důkladně rozpusťte tabletu kyseliny jantarové. Pak roztok nalijte do sklenice a nechte 24 hodin stát. Následující den si vylisujte tři stroužky česneku a do vychladlé vody s kyselinou jantarovou drť vložte a dobře zamíchejte. A vaše hnojící směs na orchideje je připravena. Hnojivo je v tomto stavu použitelné pouze tři dny, potom je potřeba zhotovit nové. Upozornění na závěr: lisovaný česnek nikdy nevkládejte do vody dříve, než vychladne.

Fotografie: Zen.yandex

Jak často orchideje hnojit?

Česnekovou vodu můžete na orchideje používat pouze jednou za měsíc. Zálivku provádějte stejným způsobem, jako když květině standardně dodáváte vláhu. To jest tak, že orchidej ponoříte do nádoby s roztokem, necháte ji nasát potřebnou tekutinu a poté zbytek slijete. Česnekové hnojivo podpoří nejen kvetení a růst, ale zároveň orchidej ochrání před škůdci. První výsledky byste měli zaznamenat již po 14 dnech.

Další možnosti, jak podpořit růst orchidejí

Jako účinné hnojivo na orchideje můžete použít i výluh z banánové slupky. Ten dopřeje květině dostatek minerálních látek. Především pak draslík. Banánovou slupku nechte alespoň dva až tři dny louhovat v litru čisté vody (ideálně dešťové, nebo již odstáté) a poté výluh před aplikací na rostlinu nařeďte v poměru jedna ku jedné.

Vyzkoušet můžete i velmi populární hnojivo z droždí. Potřebujete jen lžíci cukru, asi jeden litr vody a deset gramů sušeného droždí. Promícháte, necháte stát asi půl dne a pak orchideje kvasnicovým hnojivem zaléváte.

Mezi další upotřebitelné přírodní produkty patří například louhovaná čajová drť, nebo lístky, či sušená kávová sedlina. Možností jsou samozřejmě i kapalná hnojiva přímo určená pro orchideje, která snadno zakoupíte v jakémkoliv zahradnictví.

Fotografie: Zen.yandex

Úvodní Fotografie: Zen.yandex

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]