Dívka napsala letušce krátký vzkaz: Ta začala okamžitě jednat. Zavolala policii a zalarmovala celé letiště

Fotografie: Policie ČR

Obchod s lidmi neustále kvete a odhaduje se, že každý rok je až 800 000 lidí pašováno přes hranice za tímto účelem. Až 80 % obětí tvoří ženy, přičemž až polovina z nich je nezletilá.

Událost se stala při letu ze Seattlu do San Francisca. Letuška si všimla něčeho, co jí přišlo trochu nepatřičné. Starší dobře vypadající muž seděl vedle mladé dívky, která však vypadala, že neprožívá zrovna své nejlepší období. Byla rozcuchaná, působila trochu zanedbaně a letušce se zdálo, že se s ní dívka snaží navázat oční kontakt.

Čekala, jestli dívka něco napíše na připravený papír

Shelia Frederick, 49letá letuška, se nemohla zbavit dojmu, že tu něco nehraje. Kdykoliv se pokusila dívku oslovit a na něco se jí zeptat, uhlazený muž si vzal slovo a odpovídal za ni. „Byl dobře oblečený, to mě dostalo, protože proč je dobře oblečený, ale ona vypadá rozcuchaně a tak nepatřičně,“ uvedla později Shelia. Poté se jí podařilo nenápadně dívce naznačit, aby šla na záchod.

Tam jí nechala na zrcadle prázdný lístek papíru a propisku a doufala, že dívka prozradí, co se děje nebo zda potřebuje pomoc. Když se dívka usadila zpět na sedadlo, letuška odešla na záchod zjistit, jestli je něco na papírku napsané. A opravdu, dívka napsala, že potřebuje pomoc, protože s tím mužem není v letadle dobrovolně.

Policie už byla na přistání letadla připravená

Shelia se ihned odebrala do pilotní kabiny a odtud kontaktovali letištní policii. Ta pak byla při přistání letadla nachystaná ihned zasáhnout. Ukázalo se, že 14letá dívka byla před dvěma měsíci unesena gangem, který obchoduje s lidmi. Měla sloužit jako sexuální otrokyně. Díky všímavé letušce se dívka mohla vrátit zpět k rodičům – pravděpodobně jí tím zachránila život.

Fotografie: Peter van der Sluijs / Creative Commons / Attribution 2.0

Pachatel byl zatčen a dívka podstoupila psychologickou terapii, aby se z otřesného zážitku vzpamatovala. Za pár týdnů telefonicky zastihla Sheilu při letu do San Francisca. Nesmírně jí děkovala za záchranu života a obě pak zůstaly i nadále v kontaktu. Po celém incidentu se pak Sheila stala členkou organizace, která školí letušky, aby byly schopné rozpoznat, zda se některý z pasažérů nestal obětí obchodu s lidmi. Učí se, jakých signálů je dobré si všímat, co v těchto situacích dělat a jak těmto lidem pomoci.

Počet obětí obchodu s lidmi neklesá

Podle OSN se ročně stane obětí obchodu s lidmi až 1,2 milionů dětí. Ne všechny putují přes hranice. Mnoho dětí je zneužíváno i ve svých rodných zemích, kdy jsou odvlečeny od rodičů. Nejčastěji pak končí jako sexuální otroci, ale mohou být zneužívány i na práci nebo se stanou obětí vražd kvůli dárcovství orgánů. Někdy jsou také brány jako rukojmí kvůli nesplaceným dluhům nebo je za ně požadováno výkupné.

Zdroj: Independent

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*