Dívka se narodila s genetickou vadou, kvůli které ji rodiče opustili, avšak módní průmysl jí beznadějně propadl

Fotografie: Freepik

Mladá dívka posouvá hranice modelingu a inspiruje lidi s podobnou genetickou vadou, jakou má ona sama. Její vzhled jí nicméně přinesl i ty nejhorší chvíle v životě.

Dívka jménem Xue Li má za sebou vcelku pohnutý osud. V současné době žije v Nizozemsku a daří se jí dobře, avšak ne vždy tomu tak bylo. Narodila se totiž s genetickou vadou – s albinismem. Tato skutečnost bohužel nebyla pro její biologické rodiče přijatelná. A o to více, že se dívka narodila v Číně v době politiky jednoho dítěte. Její biologičtí rodiče se tedy rozhodli pro řešení v podobě odložení do sirotčince. Kvůli absenci základních dokumentů tak Xue Li například ani neví, kolik je jí přesně let.

Modeling neměla nikdy v plánu

V čínském sirotčinci strávila Xue Li celé tři roky, než ji adoptoval pár z Holandska. S novou rodinou získala i nové bydliště a vyhlídky na lepší život. Ačkoliv ji její adoptivní rodiče milují, sama dívka si musela projít řadou útrap a vyrovnávání se sama se sebou. Nyní se ovšem považuje za šťastnou. Je si totiž vědoma faktu, že v Africe se albíni často nedožijí ani puberty (jsou vražděni fanatiky, kteří věří, že mají léčivé schopnosti) nebo že v jiných kulturách jsou vnímáni jako symbol neštěstí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Xueli (@xueli_a)

K modelingu se Xue Li dostala náhodou před pěti lety, kdy dostala příležitost zúčastnit se jako modelka přehlídky v Hongkongu. Přehlídka prezentovala kampaň „Perfektní nedokonalost“, která měla za cíl vytvořit oblečení, jež by skrylo vady svého nositele. Po přehlídce získala pozvánku na focení od fotografa Brocka Elbanka (britský módní fotograf), která vyústila v kontrakt s agenturou Zenedee Talent.

Snaha změnit pohled na lidi s albinismem

Od té doby slaví Xue Li jeden úspěch za druhým. V roce 2019 se dokonce objevila v italském vydání magazínu Vogue. Nicméně kvůli své genetické vadě není dívka schopná fotit za stejných podmínek jako její kolegyně. Například její oči nesnesou dodatečné světlo z blesku, proto je má na drtivé většině svých fotografií zavřené. Její odlišnost jí ale zároveň zaručuje dostatek pozornosti. Ten by dívka ráda využila k osvětě a změně myšlení některých komunit.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Xueli (@xueli_a)

Aby ve svém životě získala trochu více jistoty, rozhodla se minulý rok podstoupit rentgen ruky kvůli zjištění jejího přesného stáří. Na základě výsledků proto usuzuje, že je jí v současné době 16 let. Xue Li je opravdová bojovnice.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Xueli (@xueli_a)

Nebojuje jen svými fotografiemi, ale také na svém instagramovém účtu. Zde se snaží šířit osvětu týkající se lidí s nejrůznějším postižením. O tom svém se snaží vyvrátit zažité dogma, že se nemůže věnovat žádné činnosti – sama je vášnivou horolezkyní a sportovkyní.

Zdroj: UberAlles