Co nebo koho člověk vidí před svou smrtí? Lékaři z hospice promluvili o svých zkušenostech s pacienty a prozradili na co se připravit

Fotografie: Depositphotos

V případě pokročilého a nevyléčitelného terminálního onemocnění přichází pro člověka vlastně konec života. A tato situace je těžko akceptovatelná.

Léky většinou přestanou fungovat, když se léčba stane příliš těžkou a nemoc začíná vyhrávat. Většinou potom pacient bývá převezen na jiný pokoj se speciální péčí. Cílem personálu je především ulevit pacientovi od bolesti. Konec života je náročný pro pacienta i pro jeho blízké. Zdálo by se, že sny jsou pak uklidňujícím útočištěm a že člověku naznačují blízkou smrt.

Podpora člověka na konci života

Komunikace

Je normální mít obavy, když vám umírá váš blízký. A to jak na vaší, tak na pacientově straně. A jaká je ta nejlepší reakce? Mluvte o tom upřímně, protože každý může sdílet svůj strach, smutek, pocity. Pacient stále ještě žije a vy také, tak se svěřte jeden druhému, mluvte s ním také o svém osobním životě. Poslední, co chce slyšet, jsou neustálé obavy a strach.

Fotografie: Depositphotos

Mluvte o všem

Často se stává, že lidé před nemocným pouze pláčou a mluví jen o smrti. Ale nemocný moc dobře ví, že umírá a proto si chce raději povídat o všem možném, jen ne o jeho nemoci. Chce poslední chvíle života strávit s těmi, které nejvíce miluje a chce, aby mu povídali o jejich životech a plánech. Proto se o to snažte ze všech svých sil.

Volba posledního přání

Když nastane konec života, musí být učiněna určitá formální rozhodnutí. I když to nejsou věci, o kterých člověk chce mluvit, je důležité znát vzájemná poslední přání. Takže ať už si umírající přeje cokoliv, snažte se mu to za každou cenu splnit. Uvidíte, že mu to udělá radost a to je potřeba.

Sny doprovází ke smrti

Doktoři zjistili, že pacienti na sklonku života, kteří se neodvratně blíží smrti, mají tendenci snít o svých zesnulých blízkých. Tento sen je uklidňuje a umožňuje jim se lépe vypořádat se smrtí. Zdálo by se, že tento druh snu, který se zdá docela realistický, je dokonce známkou blízké smrti. Jeden z pacientů, Gregg Liebler, měl mnoho snů o svých prarodičích, protože to byli jeho nejbližší lidé.

Řekl, že ho to velmi uklidnilo a že z nestávající smrti už strach nemá. Po třech týdnech od tohoto přiznání zemřel, takže jeho přiznání sdělil veřejnosti jeho ošetřující lékař. Muž jménem Pavel ale řekl, že v jeho snu měl osobu, která mu říkala, co vše má uklidit. Může to znamenat, že je třeba, abyste ve svém životě ještě něco napravili.

Zdroj: DailyMail, CBN News

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]