Domácí majonéza není složitá. Stačí se vyvarovat těchto chyb

Domácí majonéza nemusí být složitá. Stačí správný postup a výsledek bude dokonalý. Podívejte se, jak na to. Až si ji jednou připravíte, a hlavně až ji ochutnáte, už si na tu kupovanou nikdy nevzpomenete. Ta oproti této bude vždy podstatně horší. Zaujme vás také to, že domácí majonéza se skládá jenom z pár ingrediencí. Jsou to vejce, olej a pak už jenom citronová šťáva, sůl a pepř pro dochucení. Potom už stačí dodržet správný postup a lahůdka je na světě. Pokud ji chcete zkusit, dejte pozor na chyby. Toto jsou ty hlavní.

Důležité je hlídat teplotu

Základem úspěchu jsou správné teploty. Vždy hleďte na to, aby byl žloutek stejné teploty jako je přidávaný olej. Ideální je, když má obojí pokojovou teplotu. Jedině tak se vše dokonale vyšlehá do té správné konzistence.

Myslete na správný poměr

I ten rozhoduje o tom, jak bude vaše domácí majonéza vypadat. Ideálním pravidlem je to, že na 1 žloutek použijete zhruba 100–125 mililitrů rostlinného oleje. Toto je optimální poměr proto, aby vznikla majonéza dokonalé konzistence.

Používejte obyčejný olej

Je to s podivem, ale ten je v případě domácí majonézy ten nejlepší. Je sice velkým trendem používat špičkové extra panenské olivové a jiné oleje, ale ty nejsou to pravé. Ne vždy dokážou zajistit požadovanou konzistenci, kterou chcete. Na toto důsledně pamatujte.

Chce to trpělivost

Důležité je mít trpělivost. Dokonalá domácí majonéza rozhodně nevznikne za několik málo vteřin. Je třeba mít trpělivost, nechat zapnutého kuchyňského robota a stále míchat a míchat. Najednou vše začne houstnout a výsledek bude tady!

Dochucení až na závěr

Nikdy nesolte, nepepřete, ani nepřidávejte citronovou šťávu dříve, nuž bude majonéza hotová. Ochutnejte ji nejprve bez ochucení a potom přidejte to, co je potřeba. Každý má jiné chutě, a tak je dobré finalizovat až hotový produkt.

Nechte ji uležet

Vždy je lepší dělat ji s předstihem a následně ji umístit na několik hodin do lednice. Díky tomu se dokáže skvěle uležet, což se opět kladně podepíše na její výsledné chuti.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]