Dezert z makového a jablečného závinu zalitý zakysanou smetanou. Dámy a pánové, představujeme vám největší dobrotu letošních Vánoc! Musíte ochutnat

Vytvořit dort není zrovna jednoduché. Tento však zvládne udělat opravdu každý. Navíc je netradičně plněný ořechy a sušenými švestkami.

Jestliže chcete udělat dětem k narozeninám nebo k jiné významné příležitosti skvělý dort a nevěříte si na klasický, pak se pusťte do tohoto receptu. Můžete ho doladit podle své chuti a pokud nemáte rádi sušené švestky, klidně je můžete nahradit jiným sušeným ovocem. Můžete využít meruňky nebo rozinky. Pokud dáváte přednost jiným druhům, klidně je využijte. Důležité je jen množství.

Připravte si suroviny

Na dort budete potřebovat dvě vejce a dvě zakysané smetany. Dále je třeba připravit si šest hrnků mouky a čtyři lžičky prášku do pečiva. Pak budete potřebovat sušené ovoce dle výběru, připravte si ho 300 gramů. Potřeba bude také 350 gramů cukru. První, co je potřeba udělat, je smíchat vejce s cukrem a vyšlehat metličkou do pěny. Poté přidejte zakysanou smetanu a míchejte do hladka.

Následně po částech vsypte prosátou mouku s práškem do pečiva a vypracujte hladké těsto. Mělo by být také vláčné. Následně těsto zakryjte a nechte 20 minut odpočívat.

Nyní je čas připravit sušené ovoce. Je třeba ho spařit horkou vodou. Následně vodu vymačkejte a ovoce rozemelte v mixéru. Nakonec přidejte lžíci cukru a řádně ještě promíchejte, aby byl cukr opravdu všude.

Ovoce je třeba rozdělit

Sušené ovoce je třeba rozdělit na dvě části a těsto na tři díly. Poté rozválejte každou část na tenký plát. Na dvě části naskládejte rozdrcené ovoce.

Na poslední ideálně rozinky. Ale můžete samozřejmě přidat více ovoce a natřít ho na všechny placky. Srolujte a dejte péct obdobně jako štrúdl na 180 stupňů. V troubě nechte asi 30 minut. Po vychladnutí štrůdl rozřezejte na jednotlivé plátky.

Poté vyšlehejte zakysanou smetanu s cukrem. Lepší volbou je moučkový, jelikož pak bude směs hladší. Připravte dortovou formu a vyložte ji pečícím papírem. Poté namažte dno připraveným krémem.

Následně začněte vrstvit nakrájené štrůdly a opět dejte navrch vrstvu smetany s cukrem. Na závěr přijde zakysaná smetana. Přes noc je třeba nechat dort v lednici. Skvěle vypadá, pokud boky posypete ořechy a navrch dáte kakao či čokoládu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]