Důchodce potřebovat akutně pomoci s nákupem. Jako jediný mu přispěchal na pomoc mladík. Všichni mu teď za jeho čin tleskají

Fotografie: Depositphotos

Mezilidská solidarita nikdy nebyla a (zřejmě nikdy) nebude samozřejmá. O tom se přesvědčil i mladík, který anonymně pomohl svému sousedovi.

Úspěšný influencer Salim Dzik na svých sociálních sítích sdílel příspěvek, který se stal okamžitě hitem internetu. Mladík se tímto způsobem snažil zvýšit povědomí o nutnosti mezilidské solidarity. Video upozorňuje na problém starších, nemocných a často osamělých nájemníků panelových a bytových domů. Ti často nejsou schopni obstarat své základní životní potřeby (jako je například nákup potravin) a zůstávají odkázáni na pomoc druhých.

Nezištná sousedská výpomoc

Ačkoliv má zveřejněné video pouhých 38 vteřin, dokázalo u uživatelů internetu vyvolat poměrně masivní odezvu. Na zveřejněném záznamu je nejprve detailní záběr na vchodové dveře do bytu anonymního nájemníka. Ke dveřím je kouskem lepicí pásky připevněný vzkaz a dvacet zlotých (v přepočtu přibližně sto korun českých). Ve vzkazu je napsáno: „Mohl by mi někdo, prosím, koupit mléko? 2 lahve. Děkuji.

Fotografie: Freepik

Druhý záběr ukazuje samotného Salima, který vzkaz ze dveří sundal a došel svému sousedovi do obchodu pro požadované mléko. Dvě krabice mléka následně zanechal i se vzkazem položené na rohožce. Poté zaklepal na dveře a spěšně odešel. Celé video rovněž provází Salimův komentář, v němž svým sledujícím sděluje, že sousedská výpomoc by měla být normální. Mladík je zároveň vyzývá, aby byli sami solidární a pomáhali ostatním.

Pod zveřejněným videem se krátce po nahrání na sociální sítě začaly objevovat první komentáře. Salimovi sledující oceňují zejména jeho přístup k celé záležitosti, a někteří dokonce neskrývají dojetí nad mladíkovou bezprostřední reakcí. Jistě, najdou se i tací, kteří mají ke všemu výhrady (kupříkladu Salim zakoupil mléko v krabici namísto mléka ve skleněné lahvi), avšak těch je naštěstí menšina.

Snažil se jít dobrým příkladem

Protože se pod příspěvkem objevily i výhrady ke sdílení (údajně) nezištné pomoci, rozhodl se na ně Salim odpovědět. Využil k tomu jedinou větu. Svým činem se nechlubil, ale snažil se jít příkladem. Vzhledem k době, po kterou se pohybuje v prostředí sociálních sítí, zjistil, že video, které sdílí úspěšný influencer, má daleko větší dopad než osobní zkušenost, kterou si předají dva přátelé.

Fotografie: Freepik

Sdíleným příspěvkem tak chtěl oslovit co nejširší skupinu lidí, kterým by názorně ukázal projev sousedské solidarity. Jak dalece se mu tento záměr podařilo naplnit, bohužel není známé. Ovšem zjištění, že i v mladé generaci jsou lidé, kteří nezůstávají ke svému okolí lhostejní, je jistě velmi pozitivní.

@salim.dzik_officialDziękuje za dobre słowa ❤️##fyp ##foryou ##fepシ ##polski ##dlaciebie ##dc♬ dźwięk oryginalny – Salim.dzik 🔥💪🏾

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]