Rostlina nevšedního vhledu, jejíž květ připomíná tak trochu gramofon, to je krásná gloxínie. Tato květina pochází z daleké Brazílie, ostatně má jakýsi exotický ráz. Pokud ji máte doma a nevíte jak na její pěstování, tyto rady vám dozajista pomohou. Vaše zeleň tak bude dokonale prospívat a budete se z ní moct radovat po mnoho let.
Jak se správně starat o gloxínie
Inspirujte se těmito tipy pro pěstování gloxínií:
- Během roku je vhodné gloxínii přihnojovat. Volit byste měli zejména minerální hnojiva, která obsahují komplex potřebných látek. Směs by měla být složena z fosforu a draslíku.
- Gloxínie hnojte roztokem velmi slabým. Zhruba 1 ml přípravku řeďte litrem odstáté nebo dešťové vody.
- V období před vykvetením a po květu zásobte rostlinu i monofosforečnanem draselným.
- Jakmile zpozorujete u gloxínie tmavnutí listů, ihned přestaňte s jejím hnojením i zaléváním. Tento proces značí, že je čas rostlinu zazimovat.
Další potřebná péče o gloxínie
Ztmavnuté listy rozhodně netrhejte a nechte je zcela oschnout. Pak je odstraňte a gloxínii umístěte na tmavé místo po dobu dvou týdnů. Na zimu je vhodné skladovat pouze samotné hlízy. Nyní vám poradíme, jak si počínat:
- Hlízy gloxínie potřebují na uskladnění místnost, která bude chladnější (cca 8 až 17 °C). Nejlepší tedy je dát květinu na zasklený balkon, nebo třeba do spíže.
- Hlízy můžete uložit přes zimu do obyčejné kartonové krabice, která bude prodyšná.
- Další možností, jak uskladnit hlízy rostliny, je pořídit si speciální sáček v zahradnictví a materiál k jejímu zaizolování, tj. směs pilin, vermikulitu, perlitu a rašeliny. Takto zabalenou hlízu pak skladujte v lednici (v zásuvce na zeleninu). Hlízy nezapomeňte kontrolovat jednou týdně, zda nehnijí. Na konci zimy je můžete opět zasadit.
Všeobecné informace o gloxíniích
Na trhu je možné zakoupit gloxínie nejrůznějších barev. K dostání jsou například červeně, fialově, nebo růžově kvetoucí. Na parapetu nebo balkoně jistě udělají parádu.
Tyto rostliny vyžadují během jara a léta dostatečnou zálivku odstátou či dešťovou vodou. Vyvarujte se určitě příliš studené tekutině. Tu nesnáší gloxínie dobře. A protože této „pokojovce“ vyhovuje vyšší vlhkost vzduchu, můžete ji i kropit a průběžně vzduch v místnosti zvlhčovat difuzérem.