Česnek má přirozeně antimikrobiální účinky. Proto se s oblibou používá i v lidovém léčitelství. Mají ho však rádi i zahrádkáři, kteří pěstují okurky nebo rajčata. Dokáže totiž posílit imunitní systém rostlin a předejít tak různým zničujícím chorobám.
Jak vyrobit česnekový výluh na ochranu pěstovaných rajčat?
Není nic horšího než zcela zničená úroda rajčat kvůli rostlinným chorobám. Předejděte tomu s česnekovým výluhem, na který potřebujete:
- 3 středně velké stroužky česneku
- ½ litru vody
Začněte tím, že si česnekové stroužky oloupete a pak je prolisujete do větší sklenice. Následně česnek přelijte vodou, zavíčkujte a dejte do lednice na dva až tři dny louhovat. Po uplynutí doby výluh sceďte přes sítko a použijte pomocí rozprašovače na rajčata. Ochráníte je nejen před rostlinnými chorobami, ale i před škůdci.
Jak přecházet plísním u pěstovaných rajčat?
Dalším nepřítelem číslo jedna pro zahrádkáře je rozhodně plíseň. Ta dokáže zahubit celou úrodu a člověku pak zbydou jen oči pro pláč. Zde je výčet několika rad, díky kterým můžete tomuto stavu předejít:
- Až budete aplikovat na rajčata zálivku, lijte vodu pouze ke kořenům nikoliv na listy a plody.
- Pokud už se plíseň vyskytne, můžete zkusit postřik vyrobený ze čtyř litrů vody, čtyř lžiček prášku do pečiva a asi 20 kapek slunečnicového oleje. Naneste na rostliny pomocí rozprašovače.
- Rajčata se snažte vysazovat co nejdál od sebe. Tak se můžete vyvarovat napadení celé úrody od jedné rostliny.
- Spodní listy u rajčat pravidelně odstraňujte a stonky pečlivě vyvazujte k tyčové opoře.
- Provádějte denně kontrolu plodin. Všímejte si barvy listů i plodů. V případě, že objevíte žluté nebo plesnivé listy, ihned je odstraňte.
- Aplikujte na rajčata preventivně ochranný chemický postřik, a to zpravidla už od poloviny měsíce června. V zahradnictví je možné zakoupit různé druhy, které jsou skutečně efektivní.
Zdroj: Redakce – svetkreativity.cz