Z jakého důvodu jsou na eskalátorech v pražském metru drážky? Odpověď zaskočí

Fotografie: Canva

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, proč jsou na eskalátorech drážky, tak se nyní můžete dozvědět odpověď, která vás šokuje.

Eskalátory jsou něco, co každý den používají miliony lidí. Je to především z toho důvodu, že je pohodlnější jet na eskalátorech, než šlapat několik schodů. Jen málokdo ale ví, jak eskalátory skutečně fungují. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak vlastně eskalátory fungují a proč jsou na nich takové drážky? Důvod vás možná překvapí.

Jak funguje eskalátor

Ve skutečnosti jsou totiž eskalátory posouvány sítí kol a řetězů, které stejně jako v případě dopravního pásu uvádí k životu elektromotor. Každý člověk snad někdy eskalátor viděl. Na každém začátku a konci se schody spojují do sebe a tvoří rovnou plochu, aby se dalo snáze chodit nahoru a dolů. Ale z jakého důvodu jsou schody drážkované?

Fotografie: Pexels

Drážkované schody mají skutečně dávnou historii. Starší modely totiž byly dřevěné a měly zcela hladký povrch, ale ty se snadno vznítily. To se stalo například při požáru na londýnské stanici metra. Požár vznikl od vznícení dřevěného eskalátoru, protože se mezi prkna schodiště dostala malinká zápalková tyčinka a třením se vznítil maz a nečistoty.

K čemu slouží drážky

A právě z toho důvodu začala výroba drážkovaných eskalátorů, protože vestavěný kartáč dokáže snadno vymést odpadky, které se do drážek dostanou. Drážky také slouží k tomu, aby se podrážky bot nebo cokoliv jiného nezachytily do konstrukce, takže drážky eskalátoru mají nejen estetickou, ale také praktickou roli. Tak a od teď už budete vědět, proč jsou eskalátory drážkované.