Být válečným reportérem vyžaduje i notnou dávku odvahy. I když se většina z nich vrátí v pořádku domů, mnoho z nich zaplatilo zprávami z války životem.
Tento francouzský reportér však měl obrovské štěstí. Raket vybuchla zhruba kilometr od něj. Kromě šoku a zalehlých ušních bubínků tak nezpůsobila nic vážného. Na videu jsou však zachyceny i první vteřiny po výbuchu, kdy se francouzské studio ponořilo do absolutního ticha. Co se jim asi v tu chvíli honilo hlavou?
Mohou se dostat do nebezpečných situací
Váleční zpravodajové jsou velmi důležitými osobami na bitevním poli. Mapují situaci na místě a podávají do svých zemích zprávy o probíhajícím konfliktu. Zjišťují informace od místních i vojáků. Často se však sami dostanou do velmi nebezpečných situací. Přesto, že málokterý reportér je vyslán doprostřed válečné vřavy i tak se můžou na válečném území lehce stát další nevinnou obětí.
Paul Gasnier zrovna zahajoval svou řeč v přímém vstupu do jedné francouzské televize. Byl v ukrajinském Krematorsku a kolem už vládla tma. Stačil říct jen první slova, když se za jeho zády ozval ohlušující výbuch a jasná záře osvítila černou oblohu. Reportér i s kameramanem se vrhají k zemi. V tu chvíli se záběr přesouvá do studia, kde živý přenos sledují i diváci.
Ve studiu zůstali sedět ohromení diváci
Ve studiu zavládlo hrobové ticho a nejspíš byste slyšeli i jehlu spadnout na zem. Záběr ze studia trvá jen několik vteřin a končí záběrem na diváka, který zírá v nevěřícím úžasu a s otevřenou pusou. Nikdo v tu chvíli nechápe, co se stalo a zda je reportér s kameramanem živý a zdravý. Naštěstí se brzy ukázalo, že se jim nic nestalo.
@primordialus A missile exploded a few dozen meters from a French journalist who was in Kramatorsk, Ukraine. #Ukraine #fyp #pourtoi ♬ son original – F Major
Bezprostředně po výbuchu se přesunuli na jiné místo, odkud byli schopni se do studia zase spojit a mohli se tak s diváky podělit o čerstvé pocity z tohoto nečekaného ohrožení. Kromě velkého strachu, který oba cítili, však žádnou újmu na zdraví neutrpěli. Takové štěstí však neměli všichni zahraniční novináři, kteří se pohybují na místě rusko-ukrajinského konfliktu.
Došlo i ke zraněním
Již dříve a to 2. ledna byl německý novinář z Bildu, Björn Stritzel, lehce zraněn poblíž kontaktní linie na Ukrajině. Novinář z Japonska byl zase zraněn při raketovém útoku na Kyjev 31. prosince. Ještě předtím se italští novináři dostali pod těžkou palbu poblíž Chersonu. A jistě si vzpomenete i na naši odvážnou reportérku Darju Stomatovou a kameramana Jána Schürgera, kteří se nejednou ocitli ve velmi nebezpečné situaci. Ti však naštěstí vyvázli bez zranění. Na děsivé momenty se můžete podívat ve videu.
Napište komentář