Německá kuchyně je velmi všestranná a kreativitě se v ní meze rozhodně nekladou. Jídla, která z této kuchyně pochází, jsou velmi bohatá nejen na zeleninu, ale také na kalorie.
Velmi často se v německé kuchyni setkáváme s tím, že klasický recept vezmou a doplní jej o své vlastní a typické ingredience. Díky tomu z klasického a známého receptu udělají originální pokrm, který je nejen velmi chutný, ale také snadný na podávání. Jedním z typických pokrmů německé kuchyně je falešný zajíc a i když si jej každá hospodyňka upravuje po svém, původní recept je stejný.
Ingredience potřebné na přípravu falešného zajíce:
- 50 gramů uzeného vepřového bůčku
- 200 gramů kuřecího filetu
- 500 gramů mletého hovězího masa
- 7 vajec
- 20 gramů chleba
- 1 polévková lžíce škrobu
- 150 mililitrů mléka
- 200 gramů špenátu
- 20 gramů slaniny
- sůl, černý pepř (mletý)
- 250 gramů cibule
- 1 čajová lžička másla
- 20 gramů pšeničné mouky
- hovězí vývar
- 1 polévková lžíce cukru
- 1 polévková lžíce citronové šťávy
Dva druhy masa nám zajistí úspěch
Vezmeme si 3 plátky chleba, které nejprve zbavíme kůrky a poté namočíme do chleba. Jakmile chléb nasaje mléko, vymačkáme jej a spolu s mletým masem umístíme do mlýnku na maso. Stroj necháme kombinaci masa a chlebu zpracovat a vrhneme se na kuřecí maso. To si spolu se sádlem nakrájíme na malé kostičky a odložíme stranou.
Špenátová směs snadno a rychle
Na pánev umístíme špenát a to spolu se slunečnicovým olejem. Tuto kombinaci dusíme do té doby, dokud se tekutina z pánve neodpaří. Je zapotřebí špenát také dochutit, a to solí a pepřem. Takto připravenou směs přendáme z pánve na talíř a dáme stranou. Mleté maso osolíme, opepříme a smícháme se 3 žloutky. Poté k němu přidáme také maso kuřecí a kostky sádla.
Pečlivě zabalenou ruličky uvaříme
Z bílků, které nám zbyly, si vyšleháme pěnu, kterou přidáme ke špenátu. Připravíme si potravinářskou fólii, na kterou nejprve rozprostřeme slaninu, na ní připravenou směs masa a jako poslední vrstvu špenátové směsi. Na špenát přijde ještě řada vařených vajec, následně maso zarolujeme tak, aby nám vznikl váleček. Takto připravený pokrm umístíme do trouby a pečeme jej po dobu 45 minut na 200 stupňů.
Tohle unikátní spojení omelety a sekané je v naší rodině hitem. Rychlý recept mě naučil strýc šéfkuchař
Aby byl pokrm vláčný, uděláme si omáčku
K připravenému masu doporučujeme podávat také cibulovou omáčku. Tu si připravíme jednoduše, na pánvičce zpěníme najemno nakrájenou cibuli, kterou zasypeme hladkou moukou. Tuto směs smažíme 3 minuty, poté ji zalijeme horkým vývarem, dochutíme cukrem, solí, pepřem a citronovou šťávou. Na závěr přimícháme také zakysanou smetanu a můžeme podávat.
Napište komentář