Počátek šperků je velmi starý a sahá až do pravěku. Nejdříve šperky sloužily k různým účelům. Od funkce ochranné až po náboženskou symboliku. Na pravěké šperky byl použit materiál, jako jsou zuby, kosti, drápy, mamutí kly a jiný dostupný materiál. Úplně první šperky byly nalezeny v Africe v jeskyni Blombos a jejich stáří se odhaduje na 75 000 let. Z pohledu moderní doby to byly velmi prosté šperky. Většina z nich byla vyrobená z korálků a šnečích ulit.
O mnoho let mladší šperky, rovněž z Africké oblasti jsou vyrobené z děrovaných ptačích vajec. Asi před 7000 lety se prvně objevují zmínky o špercích vyrobených z mědi. Ale ne jen v Africe se nějaké šperky nalezly. Informace o špercích ze starého Egypta jsou staré 3 – 5 tisíc let. Ti považovali šperky za výraz luxusu a společenského postavení. Upřednostňovali šperky vyrobené z drahých kovů, jako je zlato a stříbro. Dokonce Indie má velmi bohatou historii. Šperky si prošly celým dlouhým vývojem a v každé kultuře a době představovaly něco jiného. Teprve ve 12. století počaly šperky podléhat módě.
Kouzlení s háčkem a přízí
Dnes si však budeme povídat o špercích háčkovaných. Ty představují méně nákladnější variantu šperků, nicméně to jim na kráse neubírá. Hodí se jak na denní, tak na slavnostní nošení. Takové šperky si můžete doma vyrobit sami s pomocí háčkovací příze a háčku. O to větší radost budete mít, když si takovou originální ozdobu vyrobíte sami. Na internetu se nachází nepřeberné množství návodů a stejně tak v knihkupectví existují knihy, které jsou zaměřené na háčkované šperky. Rozhodně se nejedná o nudnou záležitost, ale ozdobu, která se nedá jen tak přehlédnout.
Fotografie: Midnight in the Garden Author: rRradionica licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com