Chainmaille – kreativní výroba šperků

Chainmaille – už jste o tomto cizím a tajemně znějícím slovíčku slyšeli, ale pořád nevíte, co si pod ním máte představit? Chainmaille je moderní technika výroby slušivých šperků a módních doplňků, která nadchne nejednoho „kroužkaře“, který této zajímavé technice snadno podlehne. Je i pro vás chainmaille jedna velká neznámá?

Technika s bohatou historií

Málokdo ví, jak dlouhou má technika nesoucí cizokrajné jméno chainmaille historii. Právě tato technika byla nejčastěji používána pro výrobu kovové zbroje, která byla tvořena ocelovými kroužky a jejichž konce byly buďto slisované nebo nýtované. Původ chainmaille sahá až do 5. století, kdy s touto zajímavou vymožeností přišli Keltové. Dříve byla možnost výběru materiálu, ze kterého byly kroužky vyrobené, příliš omezené. Vyrábět se mohlo buď z kroužků vyrobených z bronzu či ze železa. V dnešní době máme možnost mnohem většího výběru – měď, mosaz, nerezová ocel či hliník – což tuto techniku dělánáramky ještě zajímavější a lákavější.

Celosvětově známá technika

V dnešní době je technika chainmaille využívána především  k výrobě šperků. Ačkoli je chainmaille známá po celém světě, v České republice je zatím používána jen zřídka. Výroba doplňků či šperků chainmaille se obejde bez vlasce, korálků či jiných mnohdy nezbytných maličkostí. Technika je založena na spojování drobných kovových kroužků. Vyrobit si můžete zajímavé tvary – méně či více složité – , vytvořit různé vzory i délky. Fantazii se meze opravdu nekladou.

Pomůcky

výroba šperkůPro techniku chainmaille potřebujete především kleště. Kleště jsou základním kamenem této techniky, pořiďte si nejlépe do každé ruky jedny. Kleště by měly být hladké, neměly by mít vroubky, protože ty by na kroužcích zanechávaly nechtěné vroubky, které by nevypadaly pěkně. Dále byste se měli „obrnit“  dostatečnou dávkou trpělivosti a samozřejmě velkým množstvím kroužků různých tlouštěk a velikostí. Zábava může začít!

Výrobky zhotovené technikou chainmaille jsou zajímavé, netypické, neokoukané a určitě dokáží připoutat pozornost a obdivné pohledy. Říkáte si, že takové šperky nejsou nic pro vás? Omyl! S náušnicemi vyrobené technikou chainmaille budete doslova vyzařovat dávkou kreativity a navíc – šperky chainmaille jsou prostě jiné!

Obrázek: pixiloo.blogspot.com, deviantart.com, chainedbook.com

 

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]