Krásné šperky lze vyrobit i doma! Stačí jenom modelovací hmota, sušené květiny a trocha zručnosti

Zajímavé šperky nemusíte jenom kupovat. proč si je nevytvořit z toho, co máte rádi? Pomůže vám v tom modelovací hmota a náš návod. V něm se přesvědčíte, jak krásné věci lze vytvořit z několika obyčejných věcí. Stejné udělala i žena, která se následně rozhodla podělit se svým návodem. Když se zjistilo, že použila jenom pár květin natrhaných venku a levnou modelovací hmotu, byl každý u vytržení a chtěl mít to stejné také.

Co budete potřebovat?

Stačí skutečně jenom pár věcí. Mezi ty hlavní patří květiny, které natrháte venku na louce. Mohou být čerstvé, stejně jako mohou být i sušené. Dále bude potřeba speciální modelovací hmota, kterou seženete pod označením keraplast. V tu chvíli máte dvě hlavní věci. A co budete potřebovat dále?

  • Kuchyňský váleček na těsto
  • Ostrý nůž nebo jiný řezný nástroj
  • Jemný smirkový papír
  • Akrylové barvy
  • Bezbarvý lak
  • Háčky na šperky

Začněte s modelovací hmotnou

Jakmile ji vybalíte z obalu, tak zjistíte, že se s ní pracuje poměrně snadno. Stačí ji jenom položit na pevnou podložku, vzít váleček a začít jít dávat požadovaný tvar. Je to stejné, jako když válíte těsto. Cílem je vytvořit placku, která bude mít na výšku jenom několik milimetrů. V tu chvíli máte hotový základ pro svou další práci.

Na hmotu položte květiny

Mohou se použít jak sušené, tak i čerstvé. Nutno však říci, že čerstvé budou vypadat mnohem lépe. Postup je založený na tom, že květiny jenom položíte na hmotu a jemně je několikrát přejedete válečkem. Díky tomu se do hmoty krásně obtisknou. Potom je třeba květinu z hmoty vyjmout. Někdy to může být opravdu piplačka, ale výsledek stojí za to. Na drobné kousky použijte pinzetu, nebo si vezměte štěteček.

Nechte 2 dny schnout

Důležité je dodržet požadovaný technologický postup, který je založen na nutnosti nechat hmotu s obtisknutou květinou schnout. A to zhruba 2 dny – popřípadě déle. Správný čas zjistíte v návodu k použití. Připraveni jste tehdy, kdy je hmota dokonale tvrdá.

Připravte si další hmotu

Nyní postupujte stejně jako na začátku. Opět nová modelovací hmota a opět její vyválení na placku. Kousek jí vezměte, položte ji na zatvrdlý kus a opět důkladně vyválejte. Poté čerstvou hmotu opatrně odloupnete. Když se na ní podíváte, tak vidíte velmi povedený reliéf květin, které vystupují ven. Poté už nastává opět fáze potřebného tvrdnutí, které může trvat až dva dny.

Vezměte barvy, lak a dílo dokončete

Nyní už stačí poslední dva kroky. Modelovací hmota má krásný reliéf vytvořený skutečnými květinami z louky. Abyste vše ještě vylepšili, vezměte akrylové barvy a pusťte se do práce. Je jedno, jaký odstín zvolíte. Můžete se inspirovat a zvolit třeba modrou, stejně jako modro zelenou, ale i hnědou nebo oranžovou. Potom už povrch jenom nalakujte a máte hotovo.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]