Holčička se vyhnula únosu díky triku, který si s maminkou domluvily. Policie si přeje, aby ho znalo co nejvíce dětí

Fotografie: Juandev / Creative Commons / Attribution 2.0

Únosci se zalíbila desetiletá dívka na hřišti. Snažil se ji nalákat do auta smyšlenou historkou, ale holčička zachovala chladnou hlavu a položila mu otázku.

Noční můra všech rodičů se v této rodině málem naplnila, když si dcerku vyhlédl neznámý muž. Většina rodičů pravidelně upozorňuje své děti, aby s nikým cizím nikam nechodily a nenechaly se na nic nalákat. V posledních letech se však množí trik, kdy únosci vzbudí v dítěti strach o jeho blízké a pak toho využijí.

Vzpomněla si na rodinnou debatu o únosech

Desetiletá Madison se s kamarádkou procházela v malém parku s dětským hřištěm. Tehdy zde nebylo mnoho lidí, což únosci nahrávalo. Přijel v černém SUV a zastavil přímo vedle ní. Snažil se zakrývat si obličej, když na ni mluvil. Řekl jí, že její malý bratr měl vážnou nehodu a on ji má přijet vyzvednout.

Madison byla v první chvíli zmatená, ale vzpomněla si, že má pro tyto situace smluvené heslo se svojí rodinou. Požádala muže, ať jí řekne domluvené heslo. Ten o ničem takovém samozřejmě neměl tušení, a tak dívce došlo, že je ve vážném nebezpečí. Začala utíkat nejrychleji, jak mohla. Doma pak všechno řekla své babičce a ta zavolali policii.

Fotografie: Piqsels

Matku by nenapadlo, že se to stane její dceři

Od svých rodičů věděla, že se někdy může v podobné situaci ocitnout, a tak na ni byla připravena. Měla však velké štěstí, rodina se na společném hesle domluvila teprve krátce před pokusem o její únos. Díky její pohotovosti a statečnosti se jí tak podařilo únosci uniknout. Samotnou ji prý často napadá, co by se asi stalo, kdyby k muži do auta nastoupila.

Přestože se rodina na takovou situaci připravila, ani ve snu je nenapadlo, že se jejich dceři něco podobného stane. Maminka Madison uvedla, že to pro ni byl skutečný „budíček“, teď se snaží šířit osvětu mezi další rodiče. Jednoduchá věc v podobě smluveného hesla může dítěti zachránit život. Únosci se mnohdy snaží v dítěti vzbudit pocit, že jsou s jejich rodiči přátelé, a může se jim podařit dítě přesvědčit.

Děti by měly být připravené na cokoli

Heslo by si tak měla zvolit každá rodina a zároveň by rodiče měli dítěti vysvětlit, jak v obdobných situacích reagovat. Někdy se únosce snaží dítě do auta odvléct násilím. V takovém případě by mělo dítě začít co nejhlasitěji křičet a snažit se na sebe upozornit. Děti by měly vědět, že ne každý člověk je kamarád, a neměly by se stydět cizího člověka důrazně odmítnout, i kdyby mělo jít o falešný poplach.

Problém u dětských únosů je v tom, že se nedá spolehnout na žádný stereotyp. Tito lidé pocházejí z různých společenských vrstev. Způsoby přesvědčování únosců mohou být sofistikované, a tak by dítě mělo počítat se vším. Základem tedy je cizímu člověku nedůvěřovat a snažit se co nejrychleji kontaktovat nějakou nezúčastněnou osobu nebo utéct.

Zdroj: Newsner